Tezgaha zindandelen ve torik bile geldi

1 Eylül’de başlayan yeni balık avı sezonunu ilk palamut akını yaşandı

0
12

Karadeniz’de avlanan balıkçıların ağlarına çeşitli ebatlarda ve ağırlıklarda dolan palamutlar tezgahları şenlendirdi. 5 TL ile 40 TL arasında değişen fiyatlarla alıcı bulan palamutlar diğer balıkların gözden düşmesine neden olurken, en büyük boyu olan torik bile tezgahlarda ki yerini aldı.

228 gün sürecek balık avı sezonunun beklenen ilk palamut akını geçtiğimiz gün yaşandı. Balıkseverler sofraların en sevilen büyük balığı palamudu beklerken, ağlarının dolmasını 34 gündür bekleyen balıkçılarda bayram yaptı. Karadeniz’e açılan gırgır teknelerinin ağlarına akın yapan çeşitli boylarda ki palamutlar tezgahlara serildi. Kadıköy’de ki Deniz Balıkçılık’tan Ercan Erdoğan, ilk akının gecikmesine rağmen yüzlerini güldürdüğünü vurguladı. Erdoğan, “ 1 Eylül’den beri palamut bolluğunu bekliyoruz. Uskumru bizleri sevindirdi. Türk balık tüketicisi yıllar sonra bol görülen uskumru ile mutlu oldu ama geleneksel ağız tadı yine de palamudu aradı. Palamut Karadeniz balığı olduğu için herkesin çok istediği balık. Şimdi tanesini 5 ile 40 TL arasında satıyoruz. Bol yakalanması bizi ve balıkseverleri sevindiriyor.” Dedi.

5 TL’ye 100-150 gram, 8 TL’ye 200 gram, 15 TL’ye 300 gram, 20 TL’ye, 30 TL’ye 400 gram, 40 TL’ye 500 gramlık palamudun müşteri ile buluştuğu görüldü. Aynı aileden gelen 50 cm’den büyük balıklara zindandelen ve torik ismi verilirken her ikisinin de tezgahlarda olması dikkat çekti.

Palamut ailesi

10 cm’e kadar vonoz, 25 cm’e kadar çingene palamudu, 35 cm’e kadar palamut, 45 cm’e kadar kestane palamudu,  55 cm’e kadar zindandelen, 60 cm’e kadar torik, 65 cm’e kadar sivri, 70 cm’e kadar altıparmak, 75 cm üstü peçuta olarak adlandırılıyor.

CEVAP VER