Deniz Kartalı

ANİ SELLER DEMİRYOLU GÜVENLİĞİNİ ETKİLİYOR

Su Politikaları Derneği, iklim değişikliğiyle birlikte daha çok karşılaştığımız sel ve taşkınların demiryollaru güvenliğini tehdit ettiğini belirtti. Son 2 yılda demiryollarında meydana gelen 3 tren kazasını inceleyerek bir rapor hazırladıklarını belirten Su Politikaları Derneği Başkanı Dr. Dursun Yıldız, “Demiryolu hatlarının kontrol ve gözetiminin modernleştirilmesi gerekli. Tüm karayolu ve demiryolu menfezlerinin kapasiteleri yeni yağış rejimiyle güncel meteorolojik ve hidrolojik koşullar dikkate alınarak gözden geçirilmeli” dedi.

ANİ SELLER DEMİRYOLU GÜVENLİĞİNİ ETKİLİYOR
307 views
01 Temmuz 2023 - 11:43

25 KİŞİYİ YİTİRDİĞİMİZ ÇORLU TREN KAZASI

En sıcak yaz günlerinde bile aniden bastıran yağmurla oluşan seller iklim değişikliğinni bir sonucu olarak değerlendiriliyor. Su Politikaları Derneği, meteorolojik verilerle öngörülmesine rağmen büyük yıkımlara neden olan sel ve su taşkınlarının demiryollarına verdiği zararın önüne geçilmesi için bir rapor hazırladı. Su Politikaları Derneği Başkanı Dr. Dursun Yıldız, 8 Temmuz 2018 günü 25 kişinin hayatını kaybettiği Çorlu tren kazasının yanında 4 Haziran günü Aydın-İzmir demiryolu kazası ve 18 Haziran Ankara-Sivas hızlı tren hattı kazasını değerlendirdiklerini belirtti.

Türkiye’nin toplam yaklaşık 12 bin kilometre ulusal demiryolu altyapı ağı bulunduğunun ve yaş ortalamasının 100 olduğunu vurgulayan Dr. Yıldız, tüm demiryolu güzergahların güncel meteorolojik ve hidrolojik koşullar ışığında yeniden gözden geçirilmesine ihtiyaç olduğunun altını çizdi. Dr. Yıldız, ” Son yıllardaki olağandışı meteorolojik olyalar en güvenli yolculuk türü olan tren yolculuğuna duyulan güveni azalttı. Meteoroloji uzmanları ve iklimbilimciler yağış rejiminde önemli değişiklikler olduğu konusunda görüşbirliği içindeler. İklimsel değişkenlikler sonucu son yıllarda yerel, kısa süreli ve şiddetli yağışlarının sıklığı artmaktadır. Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son 10 yılda Haziran ayında 500’den fazla şiddetli yağış ve sel afeti meydana geldiğini vurguluyor” dedi.

3 tren kazası incelendi

Dr. yıldız, “25 insanımızın öldüğü 317 yurttaşımızın yaralandığı Çorlu tren kazası, demiryolu altındaki toprak menfezin yağışlar nedeniyle kayması sonucu vagonların raylardan çıkmasıyla meydana geldi. Kazada kısa süreli şiddetli yağışla menfez kapasitesi yetersiz kalmış ve ray ile menfez arasında kalan toprağın yıkanıp boşalmasına neden olmuştur. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, kazayı önlemeye yönelik ihbar veya uyarı olmadığın vurgulamıştı. 4 Haziran’daki Aydın-İzmir seferlerinin yapıldığı tren hattının Denizli Goncalı Mahallesi’ndeki 500 metrelik kısmındaki şiddetli sağanak sele dönüştü. Selde rayların altındaki toprak yıkanarak boşalmış ve demiryolu hattında çökme meydana gelmişti. Olası bir facia, vatandaşların treni durdurmasıyla önlendi. 18 Haziran’da ise, Sivas – Yozgat arasında yoğun yağmur kısmı alanda demiryolu altyapısını etkiledi. İlk Yüksek Hızlı Tren seferi için yol kontrolüne çıkan kılavuz tren, yoğun yağış nedeniyle Yozgat yakınlarında rayların ve traverslerin altındaki balastın boşalması üzerine raydan çıktı. Kontrol amacıyla yola çıkan kılavuz trenin raydan çıkması Çorlu benzeri kazayı önledi” dedi.

Hatlar meteoroloji verilerine göre gözden geçirilmeli

Yağış rejimindeki değişikliklerle yağmur ve sel sularının güvenli tahliyesi için çalışma yapılması gerektiğini belirten Su Politikaları Derneği, demiryolu menfezlerinin kapasiteleri yeni yağış rejimiyle güncel meteorolojik koşullar dikkate alınarak gözden geçirilmeli” önerisinde bulundu. Dernek, “Demiryolu hatlarındaki köprü, yarma, tünel gibi yapılar gözden geçirilmeli. Hattın kontrol ve gözetimi için modern algılama sistemleri gerekli. Demiryolu altyapı işletmecisinin altyapı bakım anlayışı yenilenmeli. personele, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerini yorumlayabilecek düzeyde meteoroloji eğitimi verilmesi, organizasyon eksiklerinin giderilmesi kazaların önüne geçmekte etkili olabilir” şeklinde rapor hazırladı.

 

 

 

 

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası