Deniz Kartalı

AZAPKAPI’DA TARİHİNİ ARAYAN SU SARNICI

İmparatorluklara başkentlik yapan İstanbul’da keşfedilmeyi bekleyen pek çok tarihi eserden biri de Beyoğlu’nun Yeşildirek mahallesindeki su sarnıcı. Mimar Sinan’ın 1577 yılında yaptığı Tarihi Yeşildirek Hamamı’nın çok yakınındaki su sarnıcının bakımsızlıktan görünmez olduğunu söyleyen İstanbul araştırmacısı Selçuk Eracun, yapının Mimar Sinan eseri bile olabileceğini vurguladı. Uzun yıllardır su sarnıcının sokağında yaşayan Kayhan Aydemir ise, ” Dedem bize yangın çıktığında tulumbacıların su almak için buraya geldiğini anlatırdı” dedi.

AZAPKAPI’DA TARİHİNİ ARAYAN SU SARNICI
633 views
25 Kasım 2022 - 9:56

Galata bölgesi önemli bir su aktarma merkeziydi

İstanbul’daki halkın su ihtiyacını karşılamak için Roma İmparatorluğu döneminden itibaren getirilen içme suları, birkaç yerde depolandıktan sonra şehre dağıtılıyordu. Bugünkü Beyoğlu ilçesindeki Galata bölgesi de Taksim semtinin ardından önemli bir su aktarma merkeziydi. İstanbul nüfusunun büyük çoğunluğunun yaşandığı Galata bölgesindeki kuyu ve sarnıçlar suyun dağıtılmasında büyük görevler üstleniyordu. Mimar Sinan’ın yaptığı 49 hamamdan biri olan Yeşildirek Hamamı yakınındaki su sarnıcı da bilinmeyen tarihi ile dikkat çekiyor. Yeşildirek ile Azapkapı semtleri arasındaki hamamın hemen arkasındaki su sarnıcı bakımsız ve ihmal edilmiş görüntüsüyle şaşırtıyor.


“Mimar Sinan eseri bile olabilir”

İstanbul tarihi araştırmacısı ve yazarı Selçuk Eracun, sahipsiz bırakılan ve yıllardır kapısı açılmayan su sarnıcının önemli bir tarihi geçmişi olabileceğini söyledi. İstanbul’un yüzyıllar sonra bile şaşırtabilecek bir tarihe zenginliğe sahip olduğunun altını çizen Eracun, ” Galata bölgesi çok iyi incelenmeli. Harup Sokak üzerindeki su sarnıcının tarihi konusunda araştırma yapılmalı. Taş, tuğla ve harç gibi özellikleriyle Mimar Sinan eserlerine benzeyen su sarnıcı, 1577 yılında Sinan’ın yaptığı hamamın hemen yanında. Su sarnıcının dış cephesindeki kalın beton sıvası dökülünce yapının özgün duvar mimarisi ortaya çıktı.” dedi.


“Kültürel miras listemize girebilir”

Eracun, Yeşildirek hamamıyla benzer mimaride olduğu görülen su sarnıcının, sadece çevredeki vatandaşlar tarafından korunduğunu vurguladı. Eracun, ” Sarnıcın tulumbacıların su almak için kullandığına dair bilgiler edindik. Ama korumasız olduğu için çöplük haline gelmeye başlayınca vatandaşlar kendi önlemlerini alarak korumaya çalışıyor. Dış duvarındaki kanallar, tulumbacıların yangın sırasında arabalarını suyla doldurmak için kullandıkları düşüncesini güçlendiriyor. Galata’da, günümüze ulaşan çeşme, kuyu, su terazisi, maksem, sarnıç gibi yapıların içinde önemsenmeyen bu eser önemli bir kültürel miras olabilir.” dedi.


“Dedem tulumbacıları anlatırdı”

Azapkapı Harup Sokak’ta yaşayan Kayhan Aydemir ise, aile büyüklerinin kendilerine yapıyı tulumbacıların kullandığını anlattığını söyledi. Aydemir, ” 100 yıldan fazladır bu bölgede yaşıyoruz. Dedem, su sarnıcının yangın sırasında tulumbacılarla dolup taştığını söylerdi. Tulumbacıların arabalarına su aldıkları yermiş burası. Kimse korumadığı için bizde elimizden geldiğince açık pencerelerini kapattık. Tarihe kazandırılması bizi mutlu eder” dedi.

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası