Deniz Kartalı

İPEK YOLUNU TAKİP EDEREK BİSİKLETİYLE ÇİN’E GİDECEK

Çin’den başlayarak Anadolu üzerinden Avrupa’ya kadar uzanan dünyanın en ünlü ticaret yolu İpek Yolu bir kez de bisikletle geçilecek. En sempatik ulaşım araçlarından olan bisikletle İstanbul’dan yola çıkan Ersin Vural, 1,5 yıl sonra Çin’in başkenti Pekin’de olmayı planlıyor. Asya kıtasını daha iyi anlamak ve seyahat ederek kültürleri tanımak isteyen Ersin Vural, Nisan ayında işinden istifa ettikten sonra pedal basarak sürdürdüğü yolculuğunda Mersin’e vardı. Vural, “Seyahatim boyunca bisikletin çok kullanışlı bir ulaşım aracı olduğunu ve bisiklete uygun uluslararası yolların yapılmasının kültür alışverişine katkı sağlayacağını ispatlamak istiyorum.” dedi. İpek Yolu binlerce yıl doğu ile batı arasındaki etkileşimi sağlarken denizden keşiflerin yapılmasıyla etkisini yitirmişti.

İPEK YOLUNU TAKİP EDEREK BİSİKLETİYLE ÇİN’E GİDECEK
265 views
29 Temmuz 2023 - 22:52

İnsanlık mirası ipek yolu

Tarihi 2500 yıl öncesine kadar inen ve M.Ö 130 yılında Çin Han Hanedanlığı tarafından resmen kurulan antik dünyanın ticaret kuşağı İpek yolu’nu genç bir Türk bisikletiyle geçecek. Ortaçağ’a(16. yüzyıl) kadar dünyanın en ünlü ticaret ağı olan İpek Yolu’ndaki kültürleri ve farklı coğrafyalardaki insanları tanımak için yola çıkan 40 yaşındaki Ersin Vural 8 bin km’den fazla yol pedallayacak. Avrupalı ​​kaşif ve tüccar Marco Polo’nun anlatımıyla Avrupa’da tanınan İpek Yolu’nun insanlık tarihinin en büyük miraslarından biri olduğunu söyleyen Vural, zorlu macerasını anlattı.

“Bisikletin birleştirici gücüyle yolda olacağım”

Vural, “23 yıldır çalıştığım işimden ayrıldım ve İstanbul’dan Pekin’e kadar İpek Yolunu takip etmeye karar verdim. İpek Yolu’nun dünya tarihindeki en önemli rolü, dogu ile batı kültürleri arasında bir köprü olması ve ticaretin yanında medeniyeti de geliştirmesiydi. İpekyolu Bisiklet Rotaları, sadece bisikletçilerin değil, kültürlerin, kardeşliğin, barışın, sanatın, fikirlerin, bilimin, dinlerin, bilgeliğin geçtiği bir yoldur. Son dönemlerde İpek Yolu sadece ticaret özelliğiyle konuşuluyor. Ama İpek yolu’nun aynı zamanda kültür ve medeniyet yolu olduğunu da kanıtlamak istiyorum. İpekyolu güzergahında tarihi, kültürel, coğrafi özellikleri bulunan yerlerin bisikletle gezilebilmesi ve rehberlik, teknik destek, konaklama, yiyecek, sağlık, emniyet gibi hizmetlerin hayata geçmesi ile birlikte yerel halka ekonomik katkı sağlanıyor. ” dedi.

10 ülkeden İpek Yolu

İstanbul’dan başladığı yolculuğunu Bilecik, Afyon, Mersin, Adana, Gaziantep, Mardin, Erzurum ve Van üzerinden sürdürerek Türkiye’den çıkacağını söyleyen Ersin Vural rotasını şöyle özetledi. “Gürcistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kazakistan, Tacikistan, Kırgızistan, Pakistan, Hindistan üzerinden Çin’e varacağım. Toplam 10 ülkeden geçecek rotayla, bisikletin güzel bir ulaşım aracı olduğunu, bisiklete uygun uluslararası yolların yapılması gerektiğini ve bisikletin kültür alışverişi kadar dünya barışına katkısını anlatacağım. Bisikletle yapilan yolculuklar hava kirliğine yol açmaz, küresel ısınmayı tetiklemez. Kullanan kișiler daha sağlıklı olurlar, ekonomik ve eğlenceli bir ulaşım aracıdır bisiklet. Sosyal bir araç olan bisikletin gücüyle tarihi İpek Yolu’nu yaşayacağım” dedi.

 “Yolculuğumu anneme adıyorum”

Türkiye’de her gittiği yerde büyük ilgi gördüğünü belirten 40 yaşındaki maceracı Ersin vural, ” Yaptığımı çekici ve cesaret işi olduğunu söyleyenler var. Gittiğim köylerde yatmak, yemek ve içmek için destek görüyorum. 8 bin km pedal çevirerek ulaşacağım rotamın her adımını 2016 yılında kanser hastalığından kaybettiğim annem Türkan Vural’a adıyorum” dedi. 2 bin yıla yakın(M.Ö. 400- M.S. 1500) kullanılan İpek Yolu’nda batıdan doğuya en çok eyer takımları, meyveler, silahlar ve hediyelik eşyalar, doğudan batıya ise ipek başta olmak üzere çay, değerli taşlar, porselen, baharat, ilaç, fil dişi, kağıt ve barut götürülüyordu.

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası