Deniz Kartalı

BALIK TÜRLERİNDEKİ AZALIŞ ÜRKÜTÜCÜ BOYUTTA

1 Eylül 2022 günü başlayan ve 242 gün süren balık avı sezonu sonlanırken balıkçılar tür çeşitliliğindeki azalmanını ürkütücü boyutlara ulaştığını belirtti. İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Erdoğan Kartal, ” Palamut yüzleri güldürdü ama herkesin beklediği hamsi, aşırı avcılık nedeniyle iki yıldır büyüyemediği için hüsrana uğrattı. yakalanan hamsi de sofralar yerine balık yemi fabrikalarına gitti. Vatandaşın sevdiği istavrit, mezgit, tekir(barbun) ise çok az ve pahalıydı” dedi. Karadeniz’de avlanan Ayhan Arslan ise, bu sezon türlerde ki azalmanın kendini daha çok gösterdiğini belirtirken hamsinin azlığının kendilerini düşündürdüğünü vurguladı.

BALIK TÜRLERİNDEKİ AZALIŞ ÜRKÜTÜCÜ BOYUTTA
856 views
13 Nisan 2023 - 10:06

AV YASAĞI BAŞLIYOR

Ülkemizin 4 denizinde balık avı yasağı 15 Nisan’da başlayacak ve 123 gün sürecek. 1 Eylül 2023 tarihine kadar endüstriyel gırgır tekneleri ağlarını denize bırakamayacak ama küçük teknelerle avlanan geleneksel balıkçılar denizlerde görülecek. 242 gün süren 2022-2023 balık avı sezonunda en çok avlanan balık palamut olurken, hamsi ve istavrit gibi Türk mutafağının vazgeçilmezleri tezgahlara çok az geldi.

“Palamutun bolluğu geçici bir sevinç”

Balık avı sezonunu değerlendiren İstanbul Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifler Birliği Başkanı Erdoğan Kartal, sezon başında palamut balığının herkesi güldüreceğini tahmin ettiklerini ama hamsinin tahminlerinden az avlandığını belirtti. Kartal, “Palamut bereketiyle geldi ve balıkçının yüzü güldü. Balıkçı bu yılı da kurtardı. Ama palamut haricindeki türleri nedereyse göremedik. Herkesin beklediği hamsi, Karadeniz ve Marmara Denizi’nde iki yıldır büyüyememişti. Kendini geliştiremeyen hamsi avlansa da sofralar yerine fabrikalara yem olarak verildi” dedi.

“Hamsi yasal boyun altında avlandı”

Yasal av boyu 9 cm olan hamsinin adeta katledildiğini belirten Kartal, “5-6 cm’lik cüce hamsiler yasa dışı olarak avlandı ve yem fabrikalarına gitti. Yeterli denetim ve ceza sistemi uygulanmadığı için hamsi yeme umutlarımız gelecek yıllar içinde azaldı. Vatandaşın yiyeceği balıklar olan istavrit, mezgit, tekir(barbun) çok azavlandı. Palamut dışında balık yiyemedik desek doğru olur. Türlerdeki azalış bizi düşündürüyor” dedi.

“İstanbul Boğazı ava kapatılmalı”

Karadeniz’de avlanan Ayhan Arslan da ağlarına dolan palamutun kendilerini sevindirdiğini ama türlerdeki azalışın tedirgin ettiğini belirtti. Arslan, ” Bu sezon Karadeniz’de palamut için verimliydi. Balıkçılar para kazandı ama hamsi, istavrit ve çinekop bekeldiğimizden düşüktü.” dedi. Kirlilik ve iklim değişikliği gibi insansal etkilerin kendisini daha fazla gösterdiğini belirten Arslan, ” Denizlerin ısı değişikliğiyle balıkların göç yolları değişti. Bazı balıklar kirliliği nedeniyle Marmara Denizi’ne girmemek için direnç gösteriyor. Deniz suyundak sıcaklık artışının da etkisi büyük. Önce kota uygulamasının tüm balıkçılara uygulanmasını ve İstanbul Boğazı’nın balıkçılığa kapatılması ilk çözümler olabilir. balıkçılığa kapatılan alanlar çoğaltılırsa balık türleri kendini dengeleyebilir” dedi.

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası