Deniz Kartalı

DOĞA HARİKASI BEYPAZARI’NDAN GÜZEL HABER

Ankara Beypazarı Doğanyurt Köyü’nü tehdit eden kalker ocağı projesi ÇED(Çevresel Atki Değerlendirme) süreci Bakanlık tarafından sonlandırıldı. ÇED sürecinde kurum görüşleri toplanmaya başlamıştı. ASKİ’nin su kaynakları açısından projeye olumsuz görüş vermesi üzerine projenin mevzuat bakımından uygun olmadığına karar verildi. Ankara ili Beypazarı ilçesi Doğanyurt Köyü’nde yapılması planlanan “Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi” projesine karşı yıllardır köy sakinleri ve sivil toplum kuruluşları mücadele veriyor. Proje alanı zengin biyolojik çeşitliliğe sahip olmasına rağmen proje ÇED’den muaf tutulmuştu.

DOĞA HARİKASI BEYPAZARI’NDAN GÜZEL HABER
236 views
16 Temmuz 2023 - 12:34

ÇED süreci iptal edildi

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ndeki Ankara’nın Beypazarı ilçesinde yer alan Doğanyurt köyünde yapılması planlanan “Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi” projesine karşı tepkiler sürerken iptal kararı geldi. Zengin biyolojik çeşitliliğe sahip projeye karşı Doğanyurt köylülerinin yanı sıra TEMA Vakfı, Doğa Derneği, Kırsal Çevre Derneği, Türkiye Ormancılar Derneği, Ekoloji Kolektifi, Mimarlar Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası, Ankara İdare Mahkemesi’ne açtığı dava sürerken,ÇED süreci sonlandırıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), patlatmalı madencilik faaliyetleri neticesinde yer altı sularının akım yönünün değişmesi, bölgedeki potansiyel su kaynaklarının korunması gerektiği nedenleriyle projeye olumsuz görüş vermişti. Böylece projenin mevzuat bakımından uygun olmadığı tespit edildi ve ÇED süreci, ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü tarafından sonlandırıldı.

Bölge SİT Alanı ilan edilecek

Doğanyurt, Türkiye’deki dört akbaba türünün aynı anda görülebildiği, geyik, vaşak, ayı ve kurt gibi 28 memeli türünün ve 21 endemik bitkinin yaşam alanı olan ender özelliklere sahip bir köy olarak biliniyor. Bölgenin koruma altına alınması için Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurulmuştu. Bölgenin ekolojik raporu tamamlandı, kısa süre içinde SİT alanı ilan edilmesi bekleniyor. Doğanyurtlular Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Adil Taşkıran ‘Binlerce yıldır bu dağlarda tiftik keçileri, geyikler, akbabalar yaşıyor. Biz de bu yaşamın bir parçası olarak üretimler yapıyoruz. Köyümüzü, meralarımızı ve kültürümüzü yok edecek bu projeye karşı üç yıldır mücadele veriyoruz. Doğamızı yok edecek bu proje iptal edildi. En kısa sürede proje alanının SİT alanı olarak koruma altına alınmasını bekliyoruz.” dedi. Doğa Derneği Başkanı Dicle Tuba Kılıç “Beypazarı Doğanyurt Köyü’nün doğası için verdiği mücadele, Anadolu’nun doğa koruma tarihinde başarılı bir örnek olarak yerini aldı.” dedi.

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası