Deniz Kartalı

TUTSAK YUNUS JONES MARMARİS’TE ÖLDÜ

Denizlerin narin memeli hayvanlarından yunusların kapalı havuzlarda tutulmasına tepkiler sürerken, Marmaris’teki gösteri havuzunda bir yunus öldü. Yunuslara Özgürlük Platformu, şimdiye kadar 5 yunusun öldüğü Marmaris Onmega Dolphin Park’ta gerçekleşen olayın ardından
2 yunusun Antalya’ya götürüldüğünü iddia etti.

FOTOĞRAF: TRACEY ÖZDEMİR

TUTSAK YUNUS JONES MARMARİS’TE ÖLDÜ
710 views
27 Aralık 2022 - 10:23

Yunuslara Özgürlük Platformu ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM)

Denizlerin en sevimli ve en çok görülen memeli hayvanlarından yunusların kapalı havuzlarda gösteri amacıyla tutulması hayvanseverlerin ve doğa koruyucularının tepkisini çekiyor. Yunuslara Özgürlük Platformu, Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Onmega Dolphin Park’ta Jonas isimli yunusun öldüğünü iddia etti. Jonas’ın ölümünün beşinci yunus ölümü olduğu belirtilirken Yunuslara Özgürlük Platformu, tesisin yasak olmasına rağmen ölen yunusların yerine yenilerini getirmek için Tarım ve Orman Bakanlığı’yla görüştüğü açıkladı. Yunuslara Özgürlük Platformu, Hayvan Hakları İzleme Komitesi (HAKİM) desteğiyle Onmega Dolphin Park ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na karşı yasal yollara başvurulacaklarını vurguladı.

“Ukrayna’daki savaş bahane ediliyor”

Yunuslara Özgürlük Platformu, parkta kalan son iki yunusun Antalya’daki başka bir gösteri merkezine götürüldünü de iddia etti. Yunuslara Özgürlük Platformu, ” Marmaris’teki yunus parkı, savaşı bahane ederek Ukrayna’daki yunusları kurtarma maskesi altında ölen yunusların yerine yenilerini getirmek istiyor. Mevcut yasayı ve yasağı delmeye çalışıyorlar. Ukrayna’dan ithal edilmeye çalışılan yunuslar, Yunanistan başta olmak üzere dünyanın farklı bölgelerinde yer alan yunus rehabilitasyon merkezlerine gönderilerek doğaya yeniden dönebilir. Doğaya adapte olamayacaklar ise insan sömürüsünden uzak bir şekilde ömürlerini ticari olmayan tesislerde tamamlayabilir. Ancak tesis, yunusların özgürlüğü yerine ticari çıkar uğruna hayvanların esaretini sürdürmeye çalışıyor” dedi.

Daisy ve Eva Antalya’ya götürüldü

Yunuslara Özgürlük Platformu’nun açıklamasında, ” Media On Taiji ekibi sayesinde isminin Jonas olduğu tahmin edilen hasta yunusun öldüğünü, Daisy ve Eva adlı iki yunusun Antalya’daki yunus gösteri merkezine götürüldüğünü öğrendik. 2 yılda 5 tutsak yunusun hayatını kaybettiği Marmaris’teki hayvan hapishanesi, şu anda Antalya’da Dolphinland adlı yunus parkıyla Ukrayna’daki savaşı bahane ediyor. 5199 sayılı kanunda yasak olmasına rağmen yurtdışından yunus ithal ederek hayvanların esareti üzerinden ticaret yapıyor. Bu gelişmelere karşı yasal haklarımızı kullanacağız. Daha önce ölümünü duyurduğumuz yunus Splash ve tesisteki diğer yunus ölümleri hakkında suç duyurusunda ve şikayette bulunduğumuz HAKİM ile usulsüzlüklere ve cezasızlığa karşı mücadelemizi sürdüreceğiz.” denildi.

Yeni yunus getirmek yasak

2021 yılında Hayvanları Koruma Kanunu’nda yapılan değişiklikle, Türkiye’deki mevcut 9 yunus parkının 10 yıl daha açık kalmasına karar verilmişti. Ancak yasa, ‘herhangi bir nedenle eksilen hayvan sayısını tamamlama, artırma, şube açma gibi yollarla kapasite artırımına gidemez, üretim yapamaz’ maddesi eklenmişti. Marmaris Belediyesi, ruhsat sorunu nedeniyle yunus parkını Temmuz 2020’de kapatmıştı. Marmaris Çevrecileri Derneği de, yunus parkı çevresindeki deniz kirliliğini belgeleyerek Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na başvurmuştu. Doğaseverler, tesisteki yunus ölümlerine ilişkin Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu.

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası