Deniz Kartalı

7 TÜRK DEVLETİNDEN 7 GÜZEL MÜZİK GRUBU

Türk müzik kültürünü dünyaya tanıtmak için 7 Türk ülkesinden 7 kadın sanatçıyla kurulan ‘7 Güzel Müzik Grubu’ Asya kıtasındaki ardından Avrupa ülkelerinde sahneye çıkmaya hazırlanıyor. Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı’nın fikrini Azerbaycan Devlet Sanatçısı Turan Manafzade’nin uygulamasıyla dünyada ilk kez 7 farklı ülkeden kadın sanatçılar biraraya geldi. Azerbaycanlı Turan Manafzade, “İlhamımızı Türk dünyasının ünlü filozofu Nizami Gencevi’nin 7 Güzel isimli eserinden aldık. 4 keman, bir viyola, bir viyolansel ve bir piyanodan oluşan enstrümanlarla Türk müziğinin en güzel örneklerini vermeye çalışıyoruz” dedi. 7 Güzel müzik grubu, Azerbaycan’dan Turan Manafzade’nin yönetiminde Türkmenistan’dan Selbi Kadirova, Özbekistan Vlada Guseynova, Kazakistan’dan Maiya Medetbek, Kırgızistan’dan Kanysh Nurdi, Macaristan’dan Boglarka Paulovits ve Türkiye’den Jülide Alpergin’den oluşuyor.

7 TÜRK DEVLETİNDEN 7 GÜZEL MÜZİK GRUBU
702 views
01 Mayıs 2023 - 11:15

Avrupa ve ABD hedefleniyor

Dünyada ilk kez 7 ülkeden 7 kadın sanatçı bir müzik grubu kurarak kıtalararası konserler düzenliyor. Uluslarası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı’nın başkanı Günay Efendiyeva, 12. yüzyılda Azerbaycan’da yaşayan Nizami Gencevi’nin 7 Güzel isimli eserinden ilham alarak 7 Güzel Müzik Grubu’nu hayata geçirdi. Azerbaycan Devlet Sanatçısı, piyanist ve besteci Turan Manafzade’nin öncülüğünde Türk Devletleri Teşkilatı’ndaki ülkelerden seçilen kadın sanatçılar, geleneksel Türk müziğini klasik enstrümanlarla anlatıyor. Uluslararası Türk Kültürü ve Mirası Vakfı’nın himayesinde kurulan müzik grubu Türk halk kültürünün önrekleri kadar dünya klasiklerini de sahneliyor. Semerkant ve Taşkent’te (Özbekistan) verdikleri 3 konserin ardından Avrupa ve ABD’ye açılmayı hedeflediklerini belirten Azerbaycan Devlet Sanatçısı Turan Manafzade, farklı enstrümanlarla Türk kültürünü notalara döktüklerini belirtti.

“Kültür diplomasisine katkıda bulunuyoruz”

Projenin müzik direktörü, piyanist ve orkestra şefi Turan Manafzade, ” İlk konserimizi Kasım 2022’de verdik ve Türk dünyasından büyük ilgi gördük. Biz farklı coğrafyalara gittiğimizde Türk dünyası filozofu Nizami Gencevi’nin ismi bizimle geliyor. Ayrıca sanatımızı tüm dünyaya yayıyoruz. Konserlerde dünya bestecilerinin yanısıra türk bestecilerini ve özgün besteleri de seslendiriyoruz. Genç bestecilerin eserlerine de programda yer veriyoruz. Aynı zamanda konserlerimizde eserlerin hikayelerini seyirciye anlatıyorum. Kültür diplomasisiyle dünya sahnelerine taşıdığımız eserlerimiz kitlelere ulaştıkça mutlu oluyoruz. Ailemin bana verdiği Turan ismi İtalyan besteci Puccini’nin Turandot eserine ilham olmuş. Çünkü Turan, Türklerin yaşadığı yer anlamını taşıyor” dedi.

Projenin mimarı Manafzade

“ABD ve Avrupa ülkelerinde sahneye çıkacağız”

Turan Manafzade, “Türk dünyasının zengin kültürünü ve geleneksel melodilerini dünyaya yaymayı hedefliyoruz. Hem yüzlerce yıllık ölümsüz bir eseri hem Türk dünyasındaki kadının sanattaki başarısını farklı coğrafyalarda hatırlatıyoruz. Kendi bestem olan Dastan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel yazdığım Türkiye100 isimli bestemi de duyurmak istiyorum. 7 Güzel Müzik Grubu olarak ABD ve Avrupa ülkelerinde sahne almaya hazırlanıyoruz” dedi.

 


7 Güzel Müzik Grubu

Azerbaycan’dan piyanist ve orkestra şefi Turan Manafzade’nin yanı sıra, Türkmenistan’dan Selbi Kadirova(Baş kemancı), Özbekistan Vlada Guseynova(keman), Kazakistan’dan Maiya Medetbek (keman), Kırgızistan’dan Kanysh Nurdi (keman), Macaristan’dan Boglarka Paulovit(viyola) ve Türkiye’den Jülide Alpergin(viyolensel) müzik gurubunun üyeleri.

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası