Deniz Kartalı

KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ SUALTINDA ANLATMIŞTI

Türkiye’nin tek politik sualtı fotoğrafçısı Nejdet Demirtaş’ın 2017 yılında kadına yönelik şiddeti hatırlatmak amacıyla çektiği fotoğraflar tekrar gündeme geldi. Kaş’ın derinliklerinde dalarak nejdet demirtaş’ın sosyal projesi için gönüllü olan dalgıçlar adaletin mitolojik sembolü Themis’i, töre cinayetlerini, recm olayını, şiddetin çocuklar üzerindeki etkilerini, dedikodu mekanizmasını cinayetlere etkisini, psikolojik şiddeti ve travesti cinayetlerini sahneledi. Nejdet Demirtaş, “Dünyanın en iyi serbest dalıcıları projemizde gönüllü oldu. Şiddeti engellemek için elimizden geleni yaparken, şiddete uğrayanların sesini sualtından duyurmaya çalışıyoruz. “ dedi. Demirtaş daha önce de gezi parkı olaylarını, çocuk gelinleri ve Soma maden faciasını suyun altında anlatmıştı. Sualtı fotoğrafçısı Nejdet Demirtaş bu kez Türkiye dışında; İtalya, İspanya, Şili, Ekvator, Çek Cumhuriyeti, Güney Kore’den gelen sualtı sporcularıyla çalıştı.

KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ SUALTINDA ANLATMIŞTI
1.095 views
30 Kasım 2022 - 9:50

2017 YILINDA TAMAMLANDI 5 YIL SONRA GÜNDEME GELDİ

Toplumsal sorunlara dikkat çekerek önlem alınmasına yönelik mesajlar veren Türkiye’nin tek politik sualtı fotoğrafçısı Nejdet Demirtaş, kadın cinayetlerine ve kadına uygulanan şiddete sualtında ayna tutmak için 2017 yılında bir proje hazırlamıştı. Akdeniz’in en berrak sularına sahip Kaş’ın derinliklerine dalan Nejdet Demirtaş, ‘Ayna’ adlı projesi 7 ülkeden sporcuların gönüllü katılımıyla uluslararası boyuta ulaştı. 14 sualtı sporcusu, kadına yönelik şiddeti anlatmak için nefesini tutarken Demirtaş’a poz verdi.

Projeye çok uluslu dalgıç desteği

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun ev sahipliğinde Kaş’ta gerçekleşen Dünya Serbest Dalış şampiyonası için gelen sporcular, önceden kurgulanan sahneleri canlandırmıştı. Çek Cumhuriyeti’nden Alena Konecna, İtalya’dan Michele Tomasi ve Davide  Carrera, Şili’den Daniel Cordova, İspanya’dan Luis Fernandez, Ekvator’dan Gilda Karina, Güney Kore’den Kim İl Young ve Türkiye’den Birgül Erken nefesini tutan sporcular arasındaydı. Kaş’ta yaşayan Dr. Ayşe Koca, Dr. Damla Alp, Dr. Emre Karaahmetli, Onur Ekşioğlu, Adnan Yanbay ve Batuhan Özer’de proje için gönüllü oldu. Apollo Diving’te çekimlere teknik destek vermişti.

Themis’in kılıcı kırık gözleri açık

İlk kez kadına yönelik şiddetin sualtında anlatıldığı projede, adaletin sembolü mitolojik Themis erkek egemen yargı biçimini eleştiren anlatımınla sahnelendi. Themis’in kılıcının kırık olması kadın cinayetlere uygulanan iyi hal indirimi olarak yorumlandı. Demirtaş ve sporcular, töre cinayetlerini 2 erkek ve bir kadın dalgıç ile anlatırken, travestilerin uğradığı saldırıları da betimlemeyi başardı. Aile içi şiddetin çocuklar üzerinde ki etkisini anlatmak için dalgıçlar oyuncak bebekle nefesini tuttu. Dalgıçlar recm için ise batılı ve doğulu erkek kıyafeti giyerek sualtına indi.

 

Sergi Türkiye’yi dolaşmalı

Demirtaş, “ Fotoğrafların her biri ayrı konuyu anlatıyor. Dünyanın en iyi serbest dalıcılarının projemizde gönüllü olarak yer alması kadına şiddetin hangi boyutta olduğunu gösteriyor. Bu kadar önemli bir sorunu sualtında anlatarak, çözümü için çaba sarf edilmesini istiyoruz. Şiddeti engellemek için elimizden geleni yaparken, şiddete uğrayanların sesini duyurmaya çalışıyoruz. Sergiyi Türkiye’nin her yerine götürerek insanları etkilemek istiyoruz” diye konuştu.

Rekortmen gönüllüler nefesini tutmuştu

CMAS(Dünya Sualtı Sporları Konfederasyonu) adına Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu(TSSF) Kaş’ta 14 ülkeden 100 sporcunun katılımıyla 2’nci CMAS Dünya Serbest Dalış Şampiyonası’nı düzenlemişti. Şampiyonaya katılan dünyanın en iyi serbest dalış sporcuları “Ayna” adlı sualtı projesi için gönüllü oldu. Çek Cumhuriyeti’nden Alena Konecna bir dalda dünya rekoru kırarken, Michele Tomasi’de dünya birincisi olmuştu. Türkiye’den Birgül Erken’de proje için nefesini tutan sporcular arasında yer aldı.

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası