Deniz Kartalı

DENİZCİ GÖZÜYLE CUMHURİYET… KAPTAN TAMER ÇİÇEKDİKEN YORUMUYLA

Bizim gözümüzden Cumhuriyet, yedi düvelin orantısız bir güç ile toparlanıp geldiği Çanakkale’de, onların emperyalist emellerini, Akdeniz’in mavi sularına gömen ve o gün için değil, bugün, yüz yıl sonra bile, onların korkulu rüyası olmaya devam eden bir kurtuluş mücadelesine ilham olan Nusret’tir.

DENİZCİ GÖZÜYLE CUMHURİYET… KAPTAN TAMER ÇİÇEKDİKEN YORUMUYLA
341 views
28 Ekim 2023 - 23:30

CUMHURİYET BİR GEMİDİR BİR ÜLKÜDÜR BİR AMAÇTIR

Cumhuriyet, tarihe kök salmış koskoca bir milletin umutlarını geleceğe taşıyan, Bandırma vapurudur.

Cumhuriyet, bu yüce milleti tarih sayfalarına gömebileceklerini düşünenlere, “geldikleri gibi giderler” diyebilen bir dahi, bir insan üstü, bir ulu önderin, güvertesinde göğsünü gere gere dimdik ayakta durduğu, Kartal istimbotudur.

 

Cumhuriyet, yüz yıl önce “halkla ilişkiler” diye bir kavram yokken, yeni kurulmuş bir devleti dünyaya tanıtmak için, kültür, sanat, bilim gibi evrensel ve medeniyeti temsil eden unsurlar ile donatıp, dünya denizlerinde Türk bayrağını dolaştıran, Karadeniz vapurudur.

 

Cumhuriyet, tarih boyu milyonlarca kilometre karelik topraklarda, at üzerinde göçerek hüküm sürmüş bir millete, denizciliği bir “milli ülkü” olarak hedef göstermek ve o milleti denizci millet yapma çabalarıdır.

Cumhuriyet, tam bağımsız her ülkenin egemenlik haklarının çok önemli bir parçası olan kabotaj hakkının, bir daha verilmemek üzere geri alınmasıdır. Ona “Mavi Vatan” adını verip, uğrunda can verilecek vatan toprağının yanına eklemlemektir.

Cumhuriyet, kuruluşu ile birlikte, cihana hâkim olmak için denizlere hâkim olmak gerektiğinin bilinciyle kurulan, yolcu ve yük taşımacılığı ve tersanecilik faaliyetleri yürüten kamu iktisadi teşekkülleridir. Sonrasında özel teşebbüs eliyle kurulan ve ülkemizi denizcilik konusunda hep ileriye taşıyan özel şirketlerdir, Türk Loydu’dur, denizci millet olma hedefine yürümemizi sağlayan tüm sivil toplum kuruluşlarıdır, denizcilik konusunda uğraşan spor ve kültürel faaliyetlerde bulunan kurumsal ve bireysel bütün kuruluşlardır .

Cumhuriyet, bizlerin her zaman mücadele ettiğimiz gibi, tarihin akışını değiştiren bir milletin ve devletin, yüzyıldır karşı karşıya kaldığı sert rüzgârlar, kaba dalgalar ve bunlar karşısında ki direnme gücümüzdür.

Cumhuriyet, bir yandan zorlu tabiat ile mücadele etmek için her türlü donanıma sahip olmaya gayret etmek, yaşam boyu öğrenmek, ama diğer yandan da ona sonsuz bir saygı ve sevgi beslemektir.

Ve nihayetinde Cumhuriyet, ister tabiat olsun ister başka nedenlerle karşılaştığımız zorlu koşullar ile mücadele etmek için muhtaç olduğumuz kanın, asil damarlarımızda dolaştığını bize söyleyen ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Bu vesile ile başta kendisi olmak üzere, Cumhuriyeti kuran ve 100.yıla vasıl olmasını sağlayan, bu uğurda bir tek tuğla dahi koyan herkese minnet ve şükranlarımı sunarım. Ebediyete intikal edenlere Allahtan rahmet, sağ olanlara selamet dilerim.

Cumhuriyetimizin 100.yılı hepimize kutlu olsun.

Ne mutlu Türküm diyene.

Kaptan Tamer ÇİÇEKDİKEN

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası