Deniz Kartalı

TÜRK UZAY AJANSI’NIN YENİ BAŞKANI YUSUF KIRAÇ

2018 yılında cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile kurulan Türkiye Uzay Ajansı’nın ilk başkanı olarak Serdar Hüseyin YILDIRIM atanmış; Cenk ŞEN, Yurdanur TULUNAY, Ahmed Halid AKGİRAY, Sacit ÖZDEMİR, Lokman KUZU ve Murat İKİNCİ yönetim kurulu üyeleri olmuştu. Kararnameye göre başkan dışında yönetim kurulu üyelerinin görev süreleri 3 yıl olmasına rağmen 2018’de atanan üyelerin 2021’de yeniden seçilmesine veya yenilerinin atanmasına dair bir bilgi paylaşılmamıştı. TUA’nın internet sitesinde de uzun zamandır yönetim kurulu üyelerine dair bir bilgi bulunmuyor. 7 Ekim 2023 tarihli Resmi Gazete’de Yusuf KIRAÇ’ın Türkiye Uzay Ajansı başkanı olarak atandığı bilgisi yer alıyor.

TÜRK UZAY AJANSI’NIN YENİ BAŞKANI YUSUF KIRAÇ
207 views
08 Ekim 2023 - 16:31

TÜRK TELEKOM’UN GELİŞMESİNE YARAR SAĞLADI

2008 yılında Türk Telekom’da çalışmaya başlayan Kıraç, Kırsal Dönüşüm, Türk Telekom NGN ve Fiber Dönüşüm projeleriyle Türk Telekom’un All IP mimarisinde aşama atlatan dönüşüm projelerini yürüten ekipte yer almıştır. 2010 yılında Network Direktörlüğü görevini üstlenerek, Fiber Dönüşümü, DWDM, MPLS, DC Dönüşüm ve TTVPN gibi Türk Telekom’a karlılık ve kapasite kazandıran pek çok projeye liderlik etmiştir.

2010-2014 tarihleri arasında mevcut görevinin yanı sıra merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Telekomünikasyon Operatörleri Organizasyonu ETNO’nun NANI Çalışma Grubu Başkanlığı’nı da yapmıştır. Başkanlık görevi boyunca ETNO’da numaralandırma ve adresleme konularında; özellikle IPv4’ten IPv6’ya geçiş, numara taşınabilirliği, M2M gelecek stratejileri ve politikalarının belirlenmesinde başta Avrupa komisyonu olmak üzere CoCom, ECC, ITU, ETSI, ICANN, RIPE gibi uluslararası kuruluşlarla yakından çalışmıştır. Türk Telekom, AVEA ve TTNET şirketlerinin birleşmesi ile oluşan yeni yapılanma sonrası Core & Transport Network Direktörlüğü görevini yürütmüştür.

Yusuf Kıraç, Aralık 2016 – Ağustos 2018 tarihleri arasında Türk Telekom International’da Genel Müdür olarak görev almıştır. Ağustos 2018 tarihinden itibaren Türk Telekom’da Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı (CTO) olarak; Şirketin fiber ve dijital dönüşüm mimarisinin planlanması, LTE-A, Wifiv6, 5G gibi yeni nesil kablosuz erişim ağlara geçişleri, NFV, SDN, IMS, ürün ve kanal tekilleştirme, servis ve şebeke optimizasyonu, siber güvenlik gibi alanlarda liderlik görevini sürdürmektedir.

Mevcut görevine ilave olarak Yusuf Kıraç ayrıca; ESB (Erişim Sağlayıcıları Birliğinde) Yönetim Kurulu Üyeliği, ONF (Open Networking Foundation) Yönetim Kurulu Üyeliği, Türk Telekom Gençlik ve Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Innova A.Ş. Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

KAYNAK:

Türkiye Uzay Ajansı’na yeni başkan atandı

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası