Deniz Kartalı

MALEZYA’DAN TÜRKİYE DEPREM KARDEŞLİĞİ

Türkiye’yi derinden yaralayan depremin ardından binlerce kilometre uzaktan hayat kurtarmak için gelen yabancı kurtarma ekiplerinden biri de Malezya’nın SMART isimli afet yardım gücü. Malezya Ulusal Güvenlik Konseyi’ne bağlı kentsel arama kurtarma ekibi SMART, enkazlardan 6 kişiyi sağ çıkartırken 20’den fazla kişnin de cenazesini yetkililere teslim etti. 145 kişilik uzman ekiple Gaziantep’in Nurdağı ilçesine depremin 3. günü ulaşan SMART’ın tim komutanlarından biri Yaacob Mohd Jusoh isimli itfaiyeci. 1999 Marmara Depremi’nde Gölcük’te hayat kurtarmak için çalışan Yaacob Mohd Jusoh, günlerce uykusuz kaldığı Nurdağı’nda depremzedelere yardım etti. Milliyet’e konuşan Yaacob Mohd, “Malezya’dan yola çıktığım andan itibaren aklımda 24 yıl önce gittiğim Gölcük’teki çalışmalarım ve Türk insanının hayatta kalma çabası vardı. Burada arkadaşlarım 6 kişiyi hayata döndürürken, iki ülkenin ebedi dostluğunun asla yıkılmayacağını gördüm” dedi. Öte yandan Gaziantep’e gelen Malezya Başbakanı Enver İbrahim, 145 kişilik kurtarma ekibinin kampını ziyaret ederken tim komutanı Yaacob Mohd Jusoh’u kutladı.

MALEZYA’DAN TÜRKİYE DEPREM KARDEŞLİĞİ
541 views
19 Şubat 2023 - 23:03

MALEZYA’DAN SMART EKİBİ

11 şehirde büyük yıkıma neden olan depremin ardından uluslararası yardım çağrısı üzerine dünyanın pek çok ülkesinden yardım ekibi Türkiye’ye arama kurtarma ekiplerini göndermişti. Çağrıya ilk yanıt veren ülkelerden olan Malezya’nın SMART isimli arama kurtarma ekibi de Gaziantep’in Nurdağı ilçesinde insan kurtarmak için enkazlarda çalıştı. Malezya Ulusal Güvenlik Konseyi’ne bağlı 145 kişilik kentsel arama kurtarma ekibi SMART, Nurdağı’na depremin 3. günü ulaşmıştı. Farklı uzmanlıklara sahip SMART üyelerinin tim komutanlarından biri de Yaacob Mohd Jusoh isimli itfaiyeci. 1999 Marmara Depremi’nde Gölcük’te hayat kurtarmak için çalışan Yaacob Mohd Jusoh, günlerce Nurdağı’nda uykusuz kalarak yine can kurtarmaya çabaladı.

“Arkadaşlarım 6 kişiyi kurtardı”

Marmara Depremi’nin ardından geldiği Gölcük’te enkazlardan hayat kurtarmak için çok çalıştığını belirten Yaacob Mohd Jusoh konuştu. Yaacob Mohd Jusoh, “O zaman 26 yaşındaydım. Günlerce çok çalıştık. Pek çok cenazeyi ailesine teslim ettik. 24 yıl sonra ise yine aynı çağrı yapıldığında hiç tereddüt etmeden harekete geçtim. Hepimiz gönüllü olduk ve enkazların başında elimizden geleni yaptık. Arkadaşlarım 6 kişiyi enkazdan sağ çıkarttı. 20’den fazla ölü insanı da ailelerine teslim ettik.” dedi.

Sadece iyi gününüzde değil her kötü gününüzde de yanınızdayız

Türk insanıyla yakın ilişkisinin 1999 Marmara Depremi’nde başladığını belirten Yaacob Mohd Jusoh, “İki ülke insanının yardımlaşması dünyaya örnek olmalı. Kendimize çok yakın gördüğümüz insanlara yardım eli uzatmak beni mutlu ediyor. Sadece iyi gününüzde değil her kötü gününüzde yanınızda olmaya devam edeceğiz” dedi.

Türk tercüman çok yardım etti

Öte yandan Malezya kurtarma ekiplerinin tercümanlığını yine 1999 Marmara Depremi’nde aynı görevi yapan Arif Akdağ gerçekleştirdi. 24 yıl önce Dışişleri Bakanlığı tarafından görevlendirildiğinde tanıştığı Malezyalıların fedakar çabasına tanık olduğunu söyleyen Arif Akdağ, “Yaacob Mohd Jusoh ve arkadaşlarının üstün çabasına iki depremde de tanık oldumak gurur verici” dedi. Ayrıca Malezya Başbakanı Enver İbrahim, Malezyalıların Nurdağı’nda kurduğu çadır kampa gelerek kurtarma ekipleriyle konuştu. Enver İbrahim, Yaacob Mohd Jusoh’a sarılarak kutladı.

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası