Deniz Kartalı

UÇAN TEKNE DENİZDE GÖRÜNTÜLENDİ

UÇAN TEKNE DENİZDE GÖRÜNTÜLENDİ
531 views
20 Şubat 2023 - 1:53

Yarı uçak, yarı tekne

San Francisco Körfezi’nde yüzen basit bir gezi teknesi gibi görünen hidrofil donanımlı gemi hızlanırken aniden suyun üzerinde yükselmeye başlar ve yakındaki bir feribottaki yolcuların dikkatini çeker.

Ancak tekneyi iten kükreyen bir motor yerine, elektrik motoru neredeyse hiç ses çıkarmıyor. İsveçli “uçan tekne” üreticisi Candela’nın yolu açılırsa, bilgisayar güdümlü hidrofoillere sahip bu tür elektrikli tekneler yakında dünyanın dört bir yanındaki limanlarda ve körfezlerde yanmalı motorlu geleneksel feribotların yerini alabilir. “Yarı uçak, yarı tekne; Fransız denizci Tanguy de Lamotte, 8,5 metre (28 fit) uzunluğundaki C8’in dümeninden, “neredeyse sihirli bir halıya binmek gibi,” dedi.

C8 bir hit olsa bile, eğlence tekneleri genellikle haftada yalnızca birkaç gün ve hava güzel olduğunda kullanıldığından, çevresel faydaları sınırlı olacaktır. Yani Candela feribotlarla uğraşmak istiyor. Bir sonraki modellerinin, bu yılın sonlarında Stockholm takımadalarında mekik olarak test edilecek olan 25 koltuklu bir katamaran olduğunu söyledi. Hizmetin, yola çıktıktan sonra insanların Ekero banliyösünden şehir merkezine feribot veya otobüs kullanarak gitmesi için gereken süreyi yarı yarıya azaltması bekleniyor.

‘Limuzin’ versiyonu

Şirket ayrıca, C8’in “limuzin” versiyonu olan P8 aracını İtalya’nın Venedik kentindeki havaalanı ve oteller arasında test etmeyi planlıyor. Şimdilik, hidroforlarla birleştirilmiş elektrik motorları, büyük konteyner gemilerinde veya yolcu gemilerinde uygulanabilir olmaktan çok uzak. Pillerin üretilmesi ve malzemelerin geri dönüştürülmesi konusu da sektörde bir engel olmaya devam ediyor. C8’de Agence France-Presse’ye (AFP) konuşan De Lamotte, “Çevre sorunumuzun çözümü teknoloji ile gelecek” dedi. “Yapmaya çalıştığımız şey bu; etkinin bugünlerde içten yanmalı motorlarda kullandığımızdan çok daha az olduğu kesin.”

“En uzun menzilli”

Candela, C8’i piyasadaki “en hızlı” ve “en uzun menzilli” elektrikli tekne olarak lanse ediyor ve ortalama 22 deniz mili hızla ve 30 deniz milinde zirve yaparak tek bir şarjla 57 deniz miline (yaklaşık 100 kilometre) kadar gidiyor.

Geçen yıl yayınlanan bir  Pazar Araştırması raporuna göre, elektrikli tekne pazarı 2021’de 5 milyar dolar değerindeydi ve 2031’de 16 milyar doları aşacak. Candela, hidrofiller ve yolculukları sorunsuz ve güvenli kılmak için bunları otomatik olarak ayarlayan gelişmiş bir bilgisayarla kendisini farklı kılmaya çalışıyor. . İsveçli şirket tarafından işe alındığında kendi prototipi üzerinde çalışan De Lamotte, “Elektrikli bir tekne tasarlamak yeterince kolay,” dedi. “Kendi başına uçmasını sağlamak daha karmaşık.”

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası