Deniz Kartalı

GEÇMİŞİN ASALETİNİ KANITLAYAN TEKNELER BULUŞTU

Deniz coğrafyasıyla çevrili bir ülke olmasına rağmen denizden yeteri kadar faydalanamayan Türkiye’de halkın denizle daha çok buluşmasını amaçlayan sivil toplum kuruluşlarından Klasik Tekneler Platformu, bir etkinlik düzenledi. Deniz kültürünün önemli mirası klasik teknelerin hatırlatılması ve denizciliğin toplumun her kesimince sevilmesi için çabalayan platform, klasik tekneler ile deniz tutkunlarını 6’ncı kez buluşturdu. 17 Eylül’de Kalamış SETUR Marina’da gerçekleşen etkinlikle, barındırdığı anılarla hafızalarda iz bırakan 17 klasik tekne bir araya geldi. Deniz tutkunu iş insanı Rahmi M. Koç’un yelkenli klasiği Romola’da buluşmada yerini aldı.

GEÇMİŞİN ASALETİNİ KANITLAYAN TEKNELER BULUŞTU
337 views
21 Eylül 2023 - 23:50

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE KLASİK TEKNELER KONUŞULDU

Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz öncülüğünde deniz kültürünün benimsenmesi için toplumun her kesimine açık olan etkinlik; RMK Müzesi, Hamit Naci Mavi Vatan Vakfı, İstanbul Yelken Kulübü, Tuzla Yat Kulübü, Tuzla Yelken ve Su Sporları Kulübü iş birliğiyle gerçekleşti. Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) himayesinde çalışmalarını sürdüren Klasik Tekneler Platformu tarafından organize edilen Klasik Tekneler Buluşması’na 17 tekne katıldı.

Deniz tutkunu iş insanı Rahmi M. Roç’un Romola isimli yelkenli klasik teknesi de etkinlikteki yerini aldı. Buluşma öncesinde duayen tekne tasarımcısı ve deniz sevdalısı Yücel Köyağasıoğlu bir konuşma yaparak, geçmişten günümüze tekne tasarımcılığı hakkında bilgi verdi. Köyağasıoğlu, tekne yapımında elde ettiği tecrübeleri paylaşırken klasik teknelerin bir ülkenin deniz kültüründeki vazgeçilmez yerini vurguladı.

“Denizde geçmişin asaletini göremiyoruz”

Etkinliğe katılan tekne sahiplerine Klasik Tekneler Platformu bayrağı ve plaket hediye edilirken Emekli Amiral Cem Gürdeniz yaptığı konuşmasında denizciliğin toplum ve ülke gelişimindeki faydasını anlattı. Gürdeniz, “Türkiye sularında hayatını sürdüren ve kültür değeri taşıyan klasik tekneleri buluşturmak ve eskinin asil güzelliğiyle yeni teknelerin yapılmasını istiyoruz.

 

Şehir Hatları tekne ve vapurlarında bile aradığımız güzelliği bulamıyoruz. ABD’de 6500 tekne klasik tekne tanımını almışken bizde bu rakam sadece 100. Türkiye’nin bin yıllık bir tarihi var, 1081 tarihiyle övünüyoruz ama deniz kültürü konusunda ilerleyemiyoruz. Bugün tekne yapım ustaları ve klasik tekne tutkunlarını buluşturarak vizyonumuz gereğince deniz kültürüne hizmet ediyoruz. Klasik tekneler, deniz kültürünün geçmişten günümüze büyükelçileridir.” dedi.

Sadun-Oda Boro’nun Kısmet’i müzede sergileniyor

Ülkemiz adına ilk dünya seyahatini yapan Sadun-Oda Boro’nun kızı Deniz Boro ise, “Benim evim klasik teknelerdir. Ahşap oldukları için verdikleri duygu bambaşkadır, ana rahminde hissedersiniz kendinizi. Sadun ve Oda Boro’nun teknesi Kısmet’te hayal ettikleri yerde sergileniyor. Deniz kültürüne hizmet etmeye devam ediyor” dedi. Klasik Tekneler Platformu Başkanı Işık Aylan ise, kültür mirasının gelecek kuşaklara taşınması için çabaladıklarını belirtti.

Nostaljik buluşmaya katılan tekneler:

12 KADEM DİNGİ, CHAİKA OF VAH, KOÇ ÜNİVERSİTESİ, KUZEY YILDIZI, LEVENT, MELMOTH II, NEPTÜN 2, NESİME, BORA VII, ROMOLA, DAMLA, ÜLKÜM, SHANGRI-LA, SU KUŞU, SHRIMP, YOSUN VE LEYLİM

Klasik Tekneler Etkinliği – Konuşmalar
Klasik Tekneler Etkinliği – Röportajlar

 

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası