Deniz Kartalı

TÜRK BAYRAKLI YÜZER VİNÇ YENİ KÖPRÜ YAPMAMASI İÇİN VURULDU

10 aydır süren Rusya-Ukrayna arasındaki savaş sırasında Türk bayraklı bir deniz vinci topçu atışıyla vuruldu. Ukrayna’nın Dinyeper nehrinin kenarındaki Kherson bölgesinde, top mermisinin makine dairesine isabet etmesi sonucu büyük zarar gören Zakhariy alev alarak yan yatarken sahipleri konuştu. Remzi Solak, Türkiye’nin en büyük yüzer vinci Zakhariy’in, Ekim ayında Rus silahlı kuvvetleri tarafından rızaları olmadan Türk gemilerinin yanından uzaklaştırıldığını ve hedef gözeterek yapılan atışla vurulduğunu söyledi. Ukrayna’nın en büyük köprüsü Zaporeje Köprüsü’nü yaptıktan sonra Dinyeper bölgesinde mahsur kaldıklarını söyleyen Onur Solak ise, “Temmuz ayında savaş bölgesinden ayrılmak için Dışişleri Bakanlığı’na başvurduk. Bizi 12 savaş gemisinin yanından çekerek açık hedef yaptılar ve başka köprü yapmamamız için vurdular” dedi. 96 metre yüksekliğe 340 ton kaldırabilen Zakhariy ile 2021 yılında tamamlanan Zaporeje Köprüsü’nün açılışını Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy savaştan hemen önce yapmıştı.

TÜRK BAYRAKLI YÜZER VİNÇ YENİ KÖPRÜ YAPMAMASI İÇİN VURULDU
2.241 views
15 Aralık 2022 - 10:01

Zakhariy’nin makine dairesine isabet eden 2 top mermisi

 

24 Şubat 2022 günü başlayan Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle çok sayıda deniz insanı ve gemi iki ülkenin liman kentlerinde mahsur kalırken Türkiye’ye dönmeleri uzun bürokratik işlemlerin adından gerçekleşmişti. Savaşın hemen başında Romanya’ya doğru giden YA-SA Denizcilik’e ait Jüpiter isimli gemi açılan ateşle vurulurken Türk gemilerinin büyük çoğunluğu bölgeden tahliye edilmişti. Dinyeper Nehri’nin Karadeniz’le buluştuğu Ukrayna’nın Kherson bölgesinde mürettebatsız bekletilen 12 geminin yakınındayken başka bir yere çekilen deniz vinci hedef gözetilerek yapılan atış sonrası vuruldu. 45 metre genişliğindeki Zakhariy’nin Dinyeper nehrinin Karadeniz’le buluştuğu delta mayınla kapatıldığı için Türkiye’ye dönemediği öğrenildi. Karadeniz havzasında çalışan en yükü deniz vinci olan Zakhariy’nin makine dairesine isabet eden 2 top mermisiyle alev aldığı ve yan yattığı öğrenilirken Türk sahipleri Remzi ve Onur Solak yaşadıklarını anlattı.

Güvensiz bölgeye rızamız dışında kasıtla götürdüler

1987 yılından beri bölgede Ukrayna ve Rusya adına deniz inşaatları yaptığını söyleyehn Remzi Solak, vurulan Zakhariy’in Ukrayna’da yapıldığını ve Türk bayrağını dalgalandırdığını söyledi. 800 ton ağırlık kaldırma kapasitesiyle havzanın en dikkat çekici deniz aracı olduğunu belirten Solak, ” Zakhariy, 2021 yılı boyunca Ukrayna’nın en büyük köprü projesi olan Zaporeje Köprüsü’nü inşa ettik. İnşaat bitince Kherson’a geldiğimizde savaş patladı. Ukrayna’da limanlar kapatılınca Pallada’da 12 Türk gemisiyle mahsur kaldık. 30 Ekim’de Rus silahlı kuvvetleri rızamız dışında Türk gemilerinin yanından çektiler. Türk gemileri güvenli bölgedeydi bizi 1 km ilerideki Ukrayana’ya yakın bölgeye römorkörlerle çektiler. Nehrin bataklık kısmında güvensiz Zatoma 5 bölgesinde beklemeye başladık.” dedi.

“Yeni köprü yapılmasını engelemek için vurdular”

Solak, ” Zakhariy’de 3 mürettebatımız vardı tekneyle vince ulaşıyordu. Haziran ayında Dinyeper nehrinde Antonov köprüsü bombalandı ve Rusya’nın bir tankı batmıştı. Köprüden düşen tankı çıkartmamızı istediler. Biz savaşa taraf olamayacağımızı bildirdik. Yapsaydık, dünyadan ambargo görüp kara listeye girerdik ve hiçbir yerden iş alamazdık. Rus askerleri bizi vurulmamız için güvensiz alana çekti. 100 metre uzunlukla hareket edemiyorduk. 3 kez Dışişleri Bakanlığı’na başvurarak yaşadıklarımızı anlattık. Dilekçelerle büyük tehdit altında olduğumuz anlattık ama sonuç alamadık. Devletimizden yardım ve yüzer vincimizi kurtarmak istiyoruz” dedi.

Her an batabilir

Onur Solak ise, ” Köprü yapma yeteneği ve ağırlık nakletme özelliğiyle dikkat çeken bir deniz makinesiydi Zakhariy. Güvensiz alandan Türk gemilerinin yanına gitmek istedik izin vermediler. 12 Aralık’ta 15.30 sıralarında sadece bize yönelik atışla vurulduk. 2 ton hidrolik yağı alev aldı ve Zakhariy büyük zarar gördü. Güvensiz alanda olduğu için fazla mürettebat tutmuyorduk. Ana duba delindi, her an batabilir, batarsa büyük bir emek biter. 10-12 milyon dolar zararımız var” dedi.

Kaldırma kapasitesi ve yetenekleriyle bölgenin en güçlüsü

Zakhariy’nin 12 yıldır bitirilemeyen Ukrayna-Zaporozhye Köprüsü için özel olarak yapıldığı öğrenildi. Zakhariy, bir yılda Ukrayna’nın en büyük köprüsünü tamamlarken açılışını Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, savaş başlamadan Ocak 2022 de yapmıştı. Oneks Denizcilik Türk Loydu klasıyla Türk bayrağı çekilen Zakhariy, 800 ton kaldırma kapasitesine sahip. Nehirlerde köprü gibi zorlu inşaatları yapabilecek nitelikteki yüzer vinç 13,6 metre yükseklikten 97 metreye uzayabilen vinci ile tercih ediliyordu. Nehir köprüsü yapılması için önümüzdeki yıllarda bile işleri olan Zakhariy, Sırbistan ve Romanya’ya gidecekti.

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası