Deniz Kartalı

DİKKAT! YENİ TEHLİKE PUSULA DENİZANASI ARTIK HER YERDE

Baharla birlikte Marmara Denizi kıyılarında görülmeye başlanan ve yakıcı kapsülleriyle insan sağlığını tehdit eden pusula denizanaları, yayılım alanlarını genişletti. Sadece kıyılarda görülen pusula denizanaları Prens Adaları’ndan İzmik Körfezi’ne kadar açık denizde derinlikleri keşfetmek isteyen dalgıçların karşısına çıkıyor. Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, “Temastan kaçının. Gösterişli görünürler, zehir etkileri yüksektir ve insan hayatı için tehdit oluşturur.” dedi. Kınalıada açıklarında denizanasını görüntüleyen dalgıç Tunç Öget ise, “Kamerama takılan buzdağının görünen yüzü. Her dalışta karşımıza çıkıyorlar” dedi.

DİKKAT! YENİ TEHLİKE PUSULA DENİZANASI ARTIK HER YERDE
827 views
17 Haziran 2023 - 0:23

Kıyılardan açık denizlere her yerdeler

Yaz mevsimiyle birlikte Marmara Denizi’nde, pusula denizanası artış dikkat çekiyor. Atlas Okyanusu’nun ılıman bölgelerinde yaşadığı öğrenilen pusula denizanası 15-20 gün önce sadece kıyı şeridinde gözlemlenirken artık derinlere dalan dalgıçlara eşlik edecek kadar çoğaldı. İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melek İşinibilir Okyar, düşmanlarından korunmak ve avlarını yakalamak için yakıcı mikroskobik kapsüllerini kullananan bu denizanalarıyla temas edilmemesi gerektiğini belirtti.

Dalgıç Tunç Öget, Marmara Sualtı Merkezi deneyimiyle daldı pusula deniz anasını görüntüledi.

İzmit Körfezi’nden Çanakkale Boğazına kadar tüm Marmara Denizi’nde

Denizanası artışının Marmara Denizi’nin kirlenmesine bağlı olduğunu belirten Prof. Dr. Okyar, “Aşırı balık avcılığı, habitatların tahrip edilmesi gibi çevre sorunları artışı hızlandırdırıyor. Bahar ve yaz aylarıyla görünürlüklerini arttırırlar. Artık İzmit Körfezi’nden Çanakkale Boğazına kadar neredeyse tüm Marmara Denizi’nde bulunuyorlar.” dedi.

Tatlı suyla yıkamayın temastan kaçının

Prof. Dr. Okyar, “Görünüşleri oldukça gösterişli olan denizanasının zehri güçlüdür. İnsan hayatı için tehdit oluştururlar. Temastan mutlaka kaçının. Yakıcı hücreler yanma ve kaşıntı yapar. Alerjik bünyeli insanlarda zehrin etkisi kuvvetli olabilir. Temas edilen yere hiç bir şekilde tatlı su değdirilmemeli. Temas eden bölgeyi deniz suyuyla yıkandıktan sonra amonyak veya sirke dökülebilir. En yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekebilir.” diye konuştu.

Dalgıçlar
“Buzdağının görünen yüzü”

Kınalıada açıklarında denizanasını görüntüleyen dalgıç Tunç Öget ise, “Marmara Sualtı Merkezi’yle yaptığım dalışlarda kamerama takılan sadece buzoağının görünen yüzü. Marmara Denizi’ndeki dalışlarda sıklıkla karşıma çıkıyor. Bu güzel iç deniziminin nasıl tükendiğine şahit oluyoruz. Dalgıçlar olarak bilinçli davranıp yaklaşmıyoruz ama çoğalışlarındaki hız bizi düşündürüyor” dedi. Pusula denizanasını görüntüleyen dalgıçlardan Ahmet Ayhan ise, “Eskihisar’dan itibaren karşımıza çıkmaya başladı. Nefes Doğa Sporları Merkezi olarak denizin kirlenmesinin bir sonucu gördüğümüz bu deniz analarının çoğalmasını çaresizce izliyoruz. her derinlikte bizimle yüzüyorlar, kesinlikle temas etmiyoruz” dedi.

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası