Deniz Kartalı

TÜRKLER BUDAPEŞTE’DE OTAĞ KURDU… AVRUPA’NIN ORTASINDA TÜRK KURULTAYI

İlkçağdan itibaren Avrupa kıtasının siyasi haritasını değiştiren Türklerin izlerinin hatırlanması ve Türk kültürünün dünyaya tanıtılmasını amaçlayan Turan Kurultayı, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de gerçekleşti. Orta Asya’daki Türki cumhuriyetlerden de katılımı olduğu kurultaya İlteriş Vakfı desteğiyle Türkiye’den 11 kişi gitti. İlteriş Vakfı Başkanı Mustafa Can, “Türklük bilincini uluslararası arenada duyurmak için çabalıyoruz. Modern dünyanın merkezi Avrupa’nın ortasında binlerce yıllık izlerimizi hatırlatırken geçmişle kurduğumuz güçlü bağ sesimizin gür çıkmasını sağlıyor. İyiki varsınız gök Tengri’ye selamlar” dedi. 5 gün süren etkinlikte Türk boylarının gelenekleri ve Orta Asya’dan steplerindeki yaşam tarzımız canlandırıldı. Kurultayda; Macar, Azeri, Avar, Başkurt, Bulgar, Balkar, Buryat, Çuvaş, Gagavuz, Kabardino, Karaçay, Karakalpak, Kazak, Kırgız,Kumuk, Moğol, Nogay, Oğuz, Özbek, Tatar, Tuva, Türkmen, Uygur ve Yakut boyları buluştu.

TÜRKLER BUDAPEŞTE’DE OTAĞ KURDU… AVRUPA’NIN ORTASINDA TÜRK KURULTAYI
377 views
19 Ağustos 2023 - 14:09

İlteriş Vakfı desteğiyle karayoluyla Budapeşte’ye giden Türkler

4’üncü yüzyıldan itibaren Ural Dağları’nı aşarak Avrupa kıtasının içlerine akınlar düzenleyen Hunlarla yakın akraba olduğu kanıtlanana Macarlar, her yıl Türk kimliklerinin vurgusu için kurultay düzenliyor. 2 yılda bir kez uluslararası düzeye taşınan kurultay Türk dünyasında büyük ses getirirken, ulusal Macar-Türk Kurultayı geçtiğimiz günlerde Budapeşte’de tamamlandı.

Her yıl düzenlenen geleneksel Turan kurultayı için dünyanın çeşitli ülkelerinden Türkler, Budapeşte’de buluştu. İlteriş Vakfı desteğiyle karayoluyla Budapeşte’ye giden Türkler, yol boyunca Türk gelenek ve göreneklerine uygun olarak çadırlarda konakladı. Macaristan’da işletmeleri bulunan iş insanı Hakan Tekinali’nin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinliğe; Kaptan Mustafa Can’ın yanında Ömer Bezci, Âdem Can, Bekir Ali Yüksel, Enver İpek, Muzaffer Kılıç, Mehmet Taşdelen, Osman Turan, Ahmet Tüfekçi, Metin Can, İbrahim Es, Oğuzhan Maden, İsmail Türk, Ender Mıcık, Kaptan Saim Oğuzülgen ve Kürşad Şendal katıldı.

376 yılından sonra Avrupa’ya yayılan Türklük bilinci

Budapeşte’de ovaya kurulan çadırlarda oklu süvarilerin gösterileri, binicilik yarışmaları ve çeşitli Türk gelenekleri gösterileri büyük ilgi çekti. İlteriş Vakfı Başkanı Kaptan Mustafa Can, “376 yılından sonra Avrupa’ya yayılan Türklük bilincinin modern toplumlarda ve günümüzde de geçerli olduğunu bir kez daha kanıtladık. Bizler dünya medeniyetleri şekillenirken hep başrolde olan bir ırkı temsil ediyoruz. Bu bilinç Hun İmparatoru Atilla’dan başlayıp Büyük Atatürk’e uzanan bir saygı zinciri olarak belleğimizde. Budapeşte sokaklarına Türk isimleri verilmesi iki halkın ortak atadan geldiğinin kanıtıdır. Bugün unutturulmaya çalışılan Türk kimliğini her zaman yüceltmek için çabalamaya devam edeceğiz. Bildiğimiz gerçek şudur. Köklere inemezseniz göklere yükselemezsiniz.” dedi. Kaptan Mustafa Can, Budapeşte’de 2024 yılında yapılacak Uluslararası Türk Kurultayı’na daha güçlü giderek Anadolu Türklügünü başarıyla anlatacaklarını da ekledi. Ziyaretçiler, Romanya’da Romanya-Türkiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tamer Atalay tarafından heyecanla ağırlandı.

TÜRK KURULTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

1) Ümitlerimizi yeşerten Türk Devletler Teşkilatı’nın kurulması memnuniyetle karşılanmıştır.

2) Bütün dünyaya adından bahsettiren Türk Devletler Teşkilatı daha aktif hâle getirilmelidir.

3) Bu bağlamda Türk Devletler Teşkilatının ikinci ve üçüncü halkaları mutlaka kurulmalıdır.

4) Teşkilatın kurulacak ikinci ve üçüncü halkalarında, “Türk Devletler Teşkilatında biz neden yokuz” diyen pek çok devlet gibi, Balkanlar’dan Moğolistan’a, Uyguristan’dan-Kore’ye kadar bütün akraba toplulukları yer almalıdır.

5) Bunun dışında; Özellikle Balkan Türkleri olmak üzere, Kamboçya’dan-Sri Lanka Türklerine, Pakistan ve Himalaya’daki Türklerden, Girit Türklerine, Libya’da ki Türklerden-Irak’taki Türkmenelindeki Türklere, Romanya Türklerinden-Kırım’a, Nijer’de yaşayan Tuaregler’den-Doğu Afrika’da ve Ortadoğu’da yaşayan Osmanlı Türkü’nün torunlarına, Sibirya’dan Kafkaslara, Tacikistan’a kadar hiçbir oba ve aşiretleri dışarıda bırakmadan temsilci alınması zarûrî olmuştur.

6) İşte öyle bir yapıya büründürülecek Türk Devletler Teşkilatı’nın önemli çalışması hâline gelen TURAN KURULTAYI için teklifimiz; bundan böyle dönüşümlü olarak her iki yılda bir diğer Türk Cumhuriyetlerinin birinde, olimpiyat oyunlarıyla, ekonomik ve kültürel oturumlarıyla kısaca her yönüyle icrâ edilmelidir.

7) Bugün Türk Devletler Teşkilâtının kurulması gibi; Turan Birliğini kurma mücâdelesi için, tam 100 yıl önce şehit düştüğü 4 Ağustos 1922’ye kadar, işgaldeki Türk Devletlerini kurtararak TURAN bayrağı altında biraraya getirmek isteyen Enver Paşa unutulmamalıdır.  Anıtı dikilmeli, hayatı ve mücadelesi film yapılarak gelecek nesillere aktarılmalıdır.

8)Türk Devletler Teşkilatının bünyesinde ortak ordu, ortak pazar ve ortak parlamento kurulmalı ve üçer aylık dönemlerde Macaristan Parlamentosunda toplanarak yapılan çalışmalar gözden geçirmelidir.

10) Yine TDT bünyesinde Türk Dünyası Stratejik Araştırmalar Merkezi ve Türk Dünyası Araştırmalar Enstitüsü,Türk Dünyası Akademisyenler Birliği, Türk Dünyası Tarım Birliği (hayvancılık dahil), Tür Dünyası Sağlık Teşkilatı ve Türk Dünyası Arama Kurtarma (TÜDAK) kurulmalıdır.

11) Türk Dünyası Ekomomik Formu iki yılda bir Türk Dünyasının kalbi konumundaki Aşkabat’ta yapılmalıdır.

 

12) Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları iki yılda bir Özbekistan’da icra edilmelidir.

13) Türk Dünyası Uzay Araştımaları Enstitüsü kurularak Kazakistan’da her yıl toplanmalıdır.

14) Türk Teknofest Festivali her yıl Türkiye’de yapılmalıdır.

15)Türk Dünyası Yüksek Öğrenim Kurumu kurulmalı, Türk Dünyasındaki üniversitelerin denkliği için üniversitelerde ıslah çalışmaları yapılmalıdır.

16) Türk Dünyası Hekimler Birliği Kurularak her yıl Azerbaycan’da bir araya gelmelidir.

17) Türk Dünyası Bilim Ödülleri düzenlenmeli ve iki yılda bir yapılan Turan Kurultayında sahiplerine takdim edilmelidir.

18) Türk Dünyası Film Festivali ve Türk Dünyası Erovizyon Müzik yarışmaları dönüşümlü olarak Kırgızistan’da birer yıl arayla yapılarak dereceye girenlere ödülleri verilmelidir.

19) Merkezi İstanbul’da olan Türk Dünyası Belediyeler Birliği “iş birliği-güç birliği” kapsamında genişletilerek, en küçük belediyelere kadar bütün Türk Dünyasını kapsayacak şekilde dizayn edilmelidir.

21) “Tarihini bilmeyen milletlerin coğrafyasını başkaları çizer” düsturuyla, Türk Dünyası ortak tarihi yeniden yazılmalıdır. Bunun İçin “Millî Tatihçiler Şurâsı” âcilen kurulmalıdır.

22) Başta Doğu Türkistan olmak üzere Musul-Kerkük, Kıbrıs, Kırım, Batı Trakya gibi Türk Bölgelerinin statüleri uluslararası platformlarda sürekli dile getirilerek, layık oldukları konuma gelene kadar dünya gündeminde kalmaları sağlanmalıdır.

 

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası