Deniz Kartalı

UZAYDA MAHSUR KALAN MÜRETTABATI KURTARMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Geçtiğimiz hafta yayınlamış olduğumuz Rusya’nın, demirlemiş hasarlı bir uzay aracının mürettebatını Dünya’ya güvenli bir şekilde geri getiremeye çalışacağını söylemişti. Geçen süre sonunda, Rusya mürettebatını geri getiremeyeceği sonucuna vardıktan sonra Şubat ayında Uluslararası Uzay İstasyonuna mürettebatsız bir uzay aracı fırlatacak. Rus uzay ajansı Roscosmos, 11 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Soyuz MS-23 uzay aracının 20 Şubat’ta mürettebatsız olarak ISS’ye fırlatılacağını duyurdu.

UZAYDA MAHSUR KALAN MÜRETTABATI KURTARMA ÇALIŞMALARI BAŞLADI
418 views
12 Ocak 2023 - 1:21

Ne Olmuştu?

Soyuz MS-22, 14 Aralık’ta Rus kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin uzay yürüyüşüne hazırlanırken soğutma sıvısı sızıntısı yaşadı . Soğutma sıvısı sızıntıdan saatlerce fışkırdığı için uzay yürüyüşü iptal edildi. NASA ve Roscosmos yetkilileri, muhabirlerle yaptıkları bir görüşmede, bir Rus devlet komisyonunun, kaybolan soğutma sıvısı nedeniyle uzay aracının radyatörünün artık uzay aracını kendi başına soğutamayacağı sonucuna vardığını söyledi. Roscosmos’taki insanlı uzay uçuşu programlarının yönetici direktörü Sergei Krikalev, uzay aracının Dünya’ya dönüşü sırasında, uzay aracının içindeki sıcaklıkların yüksek nem nedeniyle 40 santigrat derecenin üzerine çıkabileceğini söyledi.

“Mevcut Soyuz’u bir mürettebatla indirmenin ana sorunu termal durum olacaktır çünkü ısıyı soğutma kabiliyetimizi kaybettik” dedi. “Mürettebat, yüksek sıcaklık ve yüksek nem nedeniyle aşırı ısınabilir” dedi.

Revize edilen plana göre Soyuz MS-23, 20 Şubat’ta mürettebatsız olarak ancak bir miktar kargo ile fırlatılacak. İstasyona yanaştıktan sonra mürettebat, özel koltuk kaplamaları gibi ekipmanları Soyuz MS-22’den MS-23’e transfer etmek için bir ila iki hafta harcayacak ve Soyuz MS-22’ye Dünya’ya iade edilebilecek diğer kargoları yerleştirecek. aşırı ısınmaya duyarlı. Soyuz MS-22 daha sonra rıhtımdan ayrılacak ve otomatik modda Kazakistan’a iniş yapmaya çalışacak. Soyuz MS-23’ün daha önce Roscosmos kozmonotları Oleg Kononenko ve Nikolai Chub ile NASA astronotu Loral O’Hara’yı istasyona göndermek için Mart ayında fırlatılması planlanmıştı. Yeni plana göre Prokopyev, Petelin ve Rubio bu yılın sonlarına kadar ISS’de kalacak.

Saniyede yaklaşık yedi kilometre hızla çarpan mikrometeoroid

Krikalev, ISS’de kalma sürelerinin bir kaç ayın ötesine uzatılacağını tahmin etmek için erken olduğunu söyledi. “Onların yedeklerini göndereceğimiz kesin tarihin ne olacağına henüz karar verilmedi” dedi ve daha sonra gelecekteki hiçbir görevin iptal edilmediğini, yalnızca ertelendiğini kaydetti. NASA ISS program yöneticisi Joel Montalbano, Rusya’nın planlarındaki değişiklik ışığında, NASA’nın Şubat ayında başlaması planlanan Crew-6 Crew Dragon görevi de dahil olmak üzere yaklaşan görevler programını gözden geçireceğini söyledi. Ajansın bu programın nasıl değişeceğine karar vermesinin “birkaç hafta” alacağını söyledi, ancak Crew-6 mürettebatında herhangi bir değişiklik olmayacağını da sözlerine ekledi. Krikalev ve Montalbano, acil bir durumda Soyuz MS-23 gelmeden önce ISS’nin boşaltılmasını gerektirmesi durumunda ne yapacaklarına dair seçeneklere baktıklarını söylediler. Bu, kargo yerine ISS’ye kenetlenmiş Crew Dragon uzay aracında bir veya daha fazla Soyuz mürettebatının uçmasını içerebilir. Geri kalanı, kurtarılan mürettebat boyutu nedeniyle daha az aşırı ısınma riskiyle Soyuz MS-22’ye geri dönebilir.

Krikalev, bir soruşturmanın, radyatördeki deliğin büyük olasılıkla uzay aracına saniyede yaklaşık yedi kilometre hızla çarpan küçük bir mikrometeoroidden kaynaklandığı sonucuna vardığını söyledi. Yer testleri bu hipotezi doğruladı, dedi ve çarpmanın yüksek bağıl hızının, nesnenin sabit bir yörüngede olamayacak kadar hızlı hareket edeceği anlamına gelmesi nedeniyle yörüngesel bir enkaz çarpması olma ihtimalinin düşük olduğunu ekledi. Montalbano kabul etti. “Her şey bir mikrometeoroid çarpmasına işaret ediyor,” dedi, ancak İkizler meteor yağmuru ile bağlantılı bir etki, duşun yöneticisine karşı etkinin konumuna göre reddedildi. “Aracın üretiminde nominal olmayan hiçbir şey yoktu.” Krikalev, deliğin nedeni bir tasarım kusuru gibi görünmese de, teknisyenlerin önlem olarak Soyuz MS-23’teki radyatörü “iki kez, üç kez kontrol ettiğini” söyledi. “Bir sonraki Soyuz ile herhangi bir sorunumuz yok. “Mühendisler ayrıca Soyuz MS-22’yi yörüngede onarma girişimini de dışladılar. Krikalev, Soyuz’un uzay yürüyüşü yapan kozmonotların kolayca ulaşabilecekleri bir konumda olmadığını, radyatöre soğutucu doldurmaya çalışmanın ve deliği tamir etmenin uzay yürüyüşçüleri için zor ve riskli olacağını söyledi. “Sadece aracı değiştirmek için çok daha az risk var. “Krikalev ve Montalbano, ISS mürettebatıyla soruşturmanın durumu ve sonucu hakkında bilgi vermek için düzenli olarak iletişim halinde olduklarını ve Prokopyev, Petelin ve Rubio’nun sağlık durumunun iyi olduğunu ve kalış sürelerini uzatabileceklerini söylediler. Montalbano, “Onları ödüllendirmek için biraz daha dondurma uçurmam gerekebilir,” dedi.

 

KAYNAK :

https://apnews.com/article/space-exploration-science-aerospace-technology-774c003c73b3ffd77a80132a5dce6451

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası