Deniz Kartalı

TCG ANADOLU EN BÜYÜK TÜRK SAVAŞ GEMİSİ OLARAK TARİHE GEÇTİ

Türk donanmasının amiral gemisi olması için gün sayan çok amaçlı çıkarma gemisi TCG Anadolu’nun ulusal klas kuruluşu Türk Loydu tarafından hazırlanan klas sertifikası teslim edildi. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından Sedef Tersanesi’nde Türk Loydu gözetiminde yapılan TCG Anadolu, ulusal klas kuruluşu tarafından belgelenen en büyük Türk savaş gemisi olarak tarihe geçti. Su üstünden gelebilecek tehditlere karşı donanımlı olan TCG Anadolu, sualtından yaklaşacak suikastçı ya da sabotajcı dalgıçlara karşı da ARAS 2023 savunma sistemiyle güçlendirildi.

TCG ANADOLU EN BÜYÜK TÜRK SAVAŞ GEMİSİ OLARAK TARİHE GEÇTİ
1.719 views
28 Aralık 2022 - 10:19

 TCG Anadolu gurur veriyor

Yapımına 2015 yılında başlanan Türkiye’nin amfibi hücum gemisi (LHD) TCG Anadolu’nun 2023 yılında donanma envanterine katılması amaçlanıyor. Her türlü deniz hava aracının iniş ve kalkışı başarıyla denenen TCG Anadolu, amfibik harekâtlarda kullanılabilecek tam donanımlı 8 helikopter ya da Bayraktar Kızılelma gibi silahlı insansız hava araçlarını taşıyabiliyor. Türkiye’nin F35 projesinden çıkartılmasının ardından Silahlı İnsansız Hava Araçları’nın yoğun kullanımı için geliştirilen TCG Anadolu, ulusal klas kuruluşu Türk Loydu tarafından belgelenerek Türk bayrağını daygalandıracak. TCG Anadolu’nun Türk klasıyla hizmet vermesi için düzenlenen tören Sedef Tersanesi Genel Merkezi’nde gerçekleşti. Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu; Türk Loydu’nun 26 yılda 200’den fazla askeri projede başarıyla yer aldığını, TCG Anadolu ile duydukları gurur ve mutluluğu dile getirdi. Sedef Tersanesi İcra Kurulu Başkanı Metin Kalkavan ise; zorlu ve sınıfında ilk olan projeyi başarıyla tamamlamanın gururunu yaşadıklarını belirtti.

Suikastçı ya da sabotajcı dalgıçlara karşı savunma sistemi kuruldu

Öte yandan TCG Anadolu’ya dalgıçlarla yapılacak bir saldırıya karyı savunma sistemi olarak yerli ve milli imkanlarla yapılan Aras 2023 takıldı. ARMELSAN tarafından geliştirilen Aras 2023, kıyıya ya da limana yakın bölgelerle bekleyen TCG Anadolu’ya suyun altından gelebilecek saldırılara karşı güven veriyor. Su üstü tehditlerine karşı oldukça donanımlı olan TCG Anadolu’daki bu savunma sonarı, dalgıçların suyun altından yaklaştığını tespit edebiliyor. Kapalı ve açık devre solunum sistemiyle TCG Anadolu’ya yaklaşan dalgıçlar Aras 2023 tarafından belirlenebiliyor.


Kızılelma ve ATAK-2 helikopterleri

Tam yüklü deplasmanda 27,436 ton ağırlıkta ve 231 metre boyunda olan Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU, 8 helikopter ve tam teşekküllü bir tabur askerin istenilen bölgeye sevkini sağlayabiliyor. Karadeniz, Ege Denizi ve Akdeniz’de görev yapması beklenen TCG Anadolu, kıtalararası sularda da kullanabilicek. 12 derecelik eğimiyle savaş uçaklarının kalkışını kolaylaştıran savaş gemisinin hava gücünün arttırılması için ATAK-2 helikopterleri Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na verilmişti. 10 adet AH-1W taarruz helikopterlerinin gemide konuşlandırılması bekleniyor. Ayrıca Bayraktar SİHA Kızılelma, TCG Anadolu için hazırlanıyor.

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası