Deniz Kartalı

KANADA’NIN EN BÜYÜK ENERJİ PROJESİNE TÜRK RÖMORKÖR

Türk gemi inşa sanayinin her amaca uygun deniz aracı yapabildiğinin son kanıtı Sanmar Tersanesi’nde yapılan sıvılaştırılmış doğalgaz(LNG) ile çalışan 40 metre uzunluğundaki römorkörler oldu. Coğrafi açıdan dünyanın en büyük ülkelerinden Kanada’nın tarihindeki en büyük enerji projesi olan 40 milyar dolar yatırımı kapsayan LNG Canada için yapılan İki LNG’li römorköre isimlerini Haisla Toplumu’nun temsilcileri verdi. Kuzey Amerika’nın en eski toplumlarından olmalarına rağmen 2 bin kişi kaldıklarını belirten Kevin Stewart römorkörlerden birine Haisla’nın Savaşçısı diğerine Haisla’nın Kutup Ayısı isimlerini verdiklerini söyledi.

KANADA’NIN EN BÜYÜK ENERJİ PROJESİNE TÜRK RÖMORKÖR
521 views
19 Mart 2023 - 13:49

Geleceğin enerji kaynağı LNG

Geleceğin enerji kaynaklarından biri olarak görülürken pek çok sektörde kullanımı artan sıvılaştırılmış doğalgaz(LNG) ile çalışan gemiler, dünyada ilgi görüyor. Türk gemi inşasının LNG’li gemi üretiminde yakaladığı başarı, Kanada’ya iki büyük römorkör yapılmasını sağladı. Sanmar Tersanesi, Avrupalı ve Uzakdoğulu rakiplerini geride bırakarak, LNG Canada projesi için İki LNG’li römorkör yaptı. 40 metre boylarıyla dikkat çeken römorkörler için işletmeyi yapacak Kanada HaiSea Marine yetkilileri Yalova’ya geldi. Seaspan ULC ve Haisla Nation’ın üst düzey yöneticilerinin katıldığı törene, Kanada yerlilerini temsil eden isimler katıldı.

Geleneksel değerleri yaşatan Haisla

Binlerce yıllık tarihleriyle Kanada’nın en eski toplumlarından olan ve yaklaşık 2 bin kişiden oluşan Haisla’yı temsilen Haisla Nation Geliştirmeden Sorumlu İdari Başkan Yardımcısı Lisa Grant ve Kevin Stewart, Yalova’ya geldi. Römörkörlere Haisla Savaşçısı ve Haisla Kutup Ayısı isimlerini verdiklerini söyleyen Haisla Seçilmiş Temsilcisi Kevin Stewart duyguların ifade etti.

Stewart, “Geleneksel değerlerini koruyan ender topluluklardan biri olarak mutluyuz. Doğayla barışık, mutlu ve insanı seven bir toplum olarak Türkiye gibi tarihsel zenginliği olan bir ülkede bulunmak güzel. Dost Türk insanının doğa ve yaşam sevincini kendimize yakın görüyoruz” dedi.

Kanada’dan depremzedelere maddi yardım

Sanmar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Gürün, “Yurtdışına 250’den fazla römorkör yaparak Türk tersaneciliğine katkıda bulunduk. Kanada’ya ise 2’si LNG’li 3’ü elektrikli 5 römorkörü teslim ettik. Dünyanın LNG ile çalışan ilk römorkörlerini Sanmar’ın olarak 10 yıl önce yapmıştık. Ne mutlu ki, yıllar sonra çok daha yüksek teknolojili LNG’li römorkör inşa etmek tekrar bize nasip oldu” diye konuştu. Kanada’nın en büyük enerji projesi LNG Canada, British Columbia eyaletindeki Crewk gaz sahasından çıkartılan doğalgazın depolanması ve Kitimat limanından ihraç edilmesini kapsıyor. LNG Canada, Türkiye’yi yasa boğan deprem felaketinin yaralarının sarılmasına katkı sunmak için bağış yaptı.

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası