Deniz Kartalı

SAHİL GÜVENLİK 2022’DE 293 İNSAN TACİRİNİ YAKALADI

Denize kıyısı olan 28 şehri ile 8 bin 333 km kıyısı olan Türkiye’nin sahillerini koruyan Sahil Güvenlik Komutanlığı, 2022 yılı görevlerinde elde edilen verileri açıkladı. 2022 yılında 188 deniz kirliliği olayına ve 4 bin 212 yasa dışı su ürünleri avcılığına müdahale ettiğini belirten Sahil Güvenlik Komutanlığı ayrıca 293 yasadışı insan kaçakçılığı yapan insan tacirini yakaladığını belirtti. Komutanlık ayrıca denizlerde seyreden araçlara 90 bin 586 kez kontrol uyguladıklarını vurguladı.

SAHİL GÜVENLİK 2022’DE 293 İNSAN TACİRİNİ YAKALADI
467 views
17 Ocak 2023 - 9:42

Göçmen kaçakçılığı, terörizm, yasa dışı göç ve uyuşturucu kaçaklığı

9 Temmuz 1982 tarihinde 2692 sayılı kabul ile kurulan Sahil Güvenlik Komutanlığı, kıyılarımızda her türlü suçla mücadele eden kurumların başında geliyor. İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak 4 denizde 8 komutanlıkta hizmet veren Sahil Güvenlik Komutanlığı, 4 modern korvet ile Akdeniz çanağındaki en güçlü unsurları barındırıyor. Uçak ve helikopter destekli hava unsurlarıyla kıyı sınırlarımızda göçmen kaçakçılığı, terörizm, yasa dışı göç ve uyuşturucu kaçaklığı gibi pek çok ana başlıkta geçit vermeyen Sahil Güvenlik Komutanlığı, deneyimli Tuğamiral Ahmet Kendir tarafından yönetiliyor. Tümamiral Cengiz Fitoz ve Tuğamiral Cengiz Ünver’in komutan yardımcısı olduğu sahil güvenlik teşkilat yaqpısı ve görev disipliniyle Akdeniz ülkeleri arasında öne çıkıyor.

Kaçak akaryakıttan gemi kontrolüne geniş görev tanımı

2022 yılı boyunca Karadeniz, Marmara ve Boğazlar, Ege, Akdeniz ve Hava komutanlıklarına bağlı korvet, hızlı bot, uçak ve helikopterlerle yapılan denetimler sonunda, insan kaçakçılığına ve çevre kirliliğine verilen mücadele gözler önüne serildi. Sahil Güvenlik Komutanlığı 188 deniz kirliliği olayına müdahale müdahale edildiğini ve yaklaşık 11 milyon TL ceza yazıldığını vurguladı. Yasa dışı su ürünleri avcılığı tespit edilen 4 bin 212 olayda ise yaklaşık 21 milyon TL ceza kesildiğini öğrenilirken, denizlerde meydana gelen olaylarda 31 bin 477 kişinin kurtarıldığını 355 kişinin deniz ve hava araçlarıyla tahliye edildiği de açıklandı.

Denizler kontrol altında

Deniz güvenliğinni sağlanması için 90 bin 586 kontrolün gerçekleştiğini ve Türk boğazlarından geçen (İstanbul ve Çanakkale) 460 geminin kontrol edildiği de eklendi. Ağırlıklı Ege denizi olmak üzere yasadışı yollardan göçmen kaçıran 293 insan taciririn yakalandığı, göçmenlerden 41’inni hayatını kaybettiği de öğrenildi. ÖTV’siz yakıt kullanımına yönelik 73 olaya müdahale eden ekiplerin 634 ton yakıt ele geçirdiği vurgulandı. Bütün sahiller ve iç sularda 24 saat kesintisiz görev yapan komutanlık, karasularımızın yanında münhasır ekonomik bölgemizde ulusal ve uluslararası hukuk kuralları uyarınca egemenlik haklarımızın da koruyucusu.
2023 hızlı devam ediyor


Öte yandan 2023 yılının ilk haftalarında bile sahil güvenlik ekiplerinin pek çok olaya müdahale ettiği görüldü. Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, yasadışı su ürünlerinin avlandığı 32 olaya müdahale ederken, denizde 1028 kontrol yaptı, 2 gemiyi kontrol etti ve 1 insan kaçakçısını yakaladı.

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası