Deniz Kartalı

DERPEMZEDELER İÇİN SİNOP’TAN HATAY’A KOŞTU

6 Şubat’ta meydana gelen depremin ardından deprem bölgesinde yaşayanlara yardım toplamak için Türkiye’nin en kuzeyi olan Sinop’tan yola çıkan Rıza Martaş 30 gün koşarak Hatay’a ulaştı. Bin 100 kilometrelik yolu koşarak kat eden Martaş, depremzedelere göndermek için Hayata Destek Derneği aracılığıyla maddi yardım topladı. 43 yaşındaki Martaş, “Enkazda ölmüş kızının elini bırakmayan baba beni çok etkiledi ve sıcak evimde olmaktan utandım. Antrenmansız olmama rağmen yola çıktım ve Sinop’tan Hatay’a koştum.” dedi. Günde maraton mesafesi yani 42 kilometre koşan Martaş, 2018 yılında Van’dan İzmir’e kadar bin 830 km’yi koştuğu için Türkiye’yi iki yönde koşarak geçen ilk insan oldu.

DERPEMZEDELER İÇİN SİNOP’TAN HATAY’A KOŞTU
394 views
04 Mayıs 2023 - 23:44

Depremzedelere maddi yardım topladı

11 ilde 50 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan depremin ardından harekete geçen insanlardan biri de iş insanı ve sporcu Rıza Martaş oldu. 43 yaşındaki Martaş, depremin yaralarını sarmak için gerekli maddi desteği bulabilmek için Hayata Destek Derneği’yle işbirliği yaptı. İstanbul’dan Türkiye’nin en kuzey ucu Sinop’a giden Martaş, günde ortalama 35-42 km koşarak en güneydeki Hatay’a ulaşmayı başardı. 10 yıldır tamamı gönüllülerden oluşan bir platform adına koşan Martaş, kuzeyden güneye bin 100 kilometrelik koşusu boyunca depremzedelere maddi yardım toplanması için çağrı yaptı. 30 gün süren zorlu koşusunu anlatan Rıza Martaş, kendisini harekete geçiren ilham kaynağının enkazda ölen kızının elini bırakmayan baba fotoğrafı olduğunu vurguladı.

Martaş, “O fotoğrafı gördükten ve yaşananları hissettikten sonra sıcak evimde oturamazdım. Yüreğim dağlanmıştı. Antrenmansız olmama rağmen yola çıktım. Sinop’tan Hatay’a koşarak hem Türkiye maratonumu tamamlamak hem de adımların değerlenmesi için depremden zarar gören dostlarımız için bağış toplamaya karar verdim. Hayata Destek Derneği ile bir araya geldik. Akan suya bir şeyler katmak isterken Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmenin gururuyla kurucu liderimiz Atatürk’e armağan ettim.” dedi.

30 gün arabada yattı

23 Mart’ta Sinop’tan çıktığı yolculuğunu 23 Nisan’da Hatay’da tamamlayan Martaş, 9 şehirden şehirden geçtiğini ve kendisini takip eden bir aracın eşliğinde koştuğunu söyledi. Martaş, ” Mustafa ve Fevzi isimli iki arkadaşım beni takip ettiler. Aracın üzerinde çadır vardı. 30 gün araç içinde yattım. Amacım çadırda ya da arabada güç koşullarda kalanlarla empati kurmaktı. Yolda pek çok insana neden koştuğumu anlattım. Herkes gibi her şey gibi depremde çabuk unutulmuştu. İnsanlara depremin unutulmaması için koştuğumu anlattım. Halen deprem bölgesinde suya, gıdaya ya da seyyar tuvaletlere ihtiyacı olan insanlar var. Farkındalık yaratmak ve depremi unutturmamayı amaçladım. 150 bin TL’den fazla yardım toplayabildim.” diye konuştu.

Van’dan İzmir’e bin 830 km

Martaş, 2018 yılında Türkiye maratonu kapsamında Van’dan İzmir’e bin 830 km koşarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmişti. Sinop’tan Hatay’a bin 100 kilometrelik koşuyu da tamamlayan Martaş böylece Türkiye’yi kuzeyden güneye ve doğudan batıya koşan ilk kişi oldu. Martaş, ” Dünyayı iyiliğin kurtaracağını düşünüyorum. Mevlana ‘Her şey zamanını bekler, sen yola çık yol sana görünür’ demiştir. Koşarken iyilik köprüler oluşturdum ve bu köprüden hep beraber geçtik mutluyum gururluyum bu gurur hepimizin dostum teşekkür ederim.” dedi.

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası