Deniz Kartalı

HAYVAN VE YAŞAM SAVUNUCULARI BAŞARDI YUNUS PARK KAPATILDI

Çok tartışılan yunus parklarından biri olan ve beş yunusun ölümüyle gündeme gelen Marmaris’teki Onmega Yunus Gösteri ve Terapi Merkezi bir daha açılmamak üzere kapatıldı. Tesis yöneticilerine ceza verilmemesi üzerine hayvan hakları örgütleri ilgili bakanlık yetkilileri ve veteriner klinikleri hakkında “görevini kötüye kullanma” suçundan şikayette bulunacaklarını açıkladı. Marmaris Onmega Dolphin Park, Fethiye ve Kaş’tan sonra kapatılan üçüncü yunus park oldu. Türkiye’de halen 5 yunus parkının açık olması da tepki topluyor.

HAYVAN VE YAŞAM SAVUNUCULARI BAŞARDI YUNUS PARK KAPATILDI
427 views
15 Mart 2023 - 0:20

Yunuslara Özgürlük Platformu (YÖP) ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi(HAKİM)

Muğla’nın Marmaris ilçesinde gösteri ve terapi amaçlı tutsak edilen beş yunusun art arda hayatını kaybettiği Onmega Dolphin Park, Yunuslara Özgürlük Platformu (YÖP) ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin (HAKİM) başlattığı hukuki mücadele ve artan kamuoyu baskısı sonucu kapatıldı. Yasadışı şekilde inşa edilen platformların kaldırılması için yetkili kurumların açtığı davanın tesis aleyhine sonuçlanmasıyla da deniz içindeki tüm yapılar söküldü. 2019’dan bu yana süreci takip eden Yunuslara Özgürlük Platformu ve Hayvan Hakları İzleme Komitesi’nin suç duyurusunda, hayatta kalan iki yunusun sağlık kontrolünden geçirilerek koruma altına alınmasını talep edilmişti. Ama 2 yunusun Antalya’daki bir başka yunus gösteri merkezine gizlice götürüldüğünü ortaya çıkmıştı. Hayvanseverler, Dolphinland yunus parkına götürülen Eva ve Daisy adlı yunusların sağlığından şüphe ettiklerini açıkladı.

Hayvan Koruma Kanunu’na rağmen esaret altında doğum

Marmaris Onmega Dolphin Park; Fethiye ve Kaş’tan sonra, hayvan hakları savunucularının ulusal ve uluslararası oluşumlar ile beraber yürüttüğü uzun süreli toplu mücadele sayesinde Türkiye’de kapatılmasını sağladığı üçüncü yunus parkı oldu. Yunuslara Özgürlük Platformu üyesi Öykü Yağcı, “Hayvan sayısını artırmak için Hayvan Koruma Kanunu’na göre yasak olmasına rağmen suni dölleme ile esaret altında yunus üretimi yapıldığını tespit etmiştik. 15 günlük bir yavrunun öldüğünü ve annenin ölü yavrusuyla yüzmek zorunda bırakıldığını gördük.

Yunus parkı alt yapısının yeterli olmadığı ve rüzgarla kopan parçaların yunuslara zarar verdiğini de belgeledik. tutsak yunusların hasta, yaralı ve bitkin olduğu​nu​, yunuslara antibiyotik yüklemesi yapılarak hayvanların bağışıklıklarının düşürüldüğünü delil niteliğindeki görsellerle ortaya koymuştuk.” dedi. Yağcı tüm bunlara rağmen Marmaris Cumhuriyet Başsavcılığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kovuşturmaya yer olmadığı kararını verdiği öğrenildi.

“Görevi kötüye kullanma” suçuna şikayet

Görevli ve yetkililer hakkında görevi kötüye kullanma suçundan şikayette bulunacaklarını açıklayan Yağcı, yunus parkı sahiplerinin de cezalandırılması gerektiğini belirtti.

 

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası