Deniz Kartalı

BODRUM KAPLANKAYA’DA SUALTI SERGİSİ

Kaplankaya, su altının huzuru ve dinginliği içinde unutulmaz bir deneyim yaşamak isteyen tüm sanatseverleri Ceysu Uçan’ın sanatın ve suyun etrafımızı sardığı kozada süzülmeye davet ediyor. Kaplankaya, Türkiye’de otel bünyesinde korunaklı olarak su altında sergilenecek ilk kişisel sergiye de ev sahipliği yapıyor.

BODRUM KAPLANKAYA’DA SUALTI SERGİSİ
175 views
06 Temmuz 2023 - 1:08

Sualtında sergilenecek heykel ve mozaik sergisi

6 Şubat depremiyle yollara koyulan sanatçı Ceysu Uçan’ın “Cocoon” adlı su altında ilk kez sergilenecek heykel ve mozaik sergisi 5 Temmuz’da Kaplankaya’da açılıyor.

Adını, daha önce bölgede yaşadığı bilinen Anadolu panterinden alan Kaplankaya, benzersiz güzelliği ile Bodrum’un ve Akdeniz çanağının en önemli lokasyonlarından birini oluşturuyor. İki faz olarak hayata geçen proje kapsamında 2023 sezonunda Kaplankaya Su Sporları Okuluna Dalış Merkezi’nin de bünyeye katılması ile birlikte su altı sergisinin tohumları da atıldı. Projenin düşünüldüğü tarihte depremin meydana gelmesi ve sanatçı Uçan’ın deprem bölgesinden olmasıyla projenin misyonu yeniden ayağa kalkmaya çalışan yetenekleri ön plana çıkarma gayesi ile de birleşiyor.

Ceysu Uçan ve serginin küratörü Cihan Güvenç, Kaplankaya’nın doğayla bütünleşmiş mimarisi ve konumuyla yaratıcı dünyasını özgün bir şekilde bir araya getiriyor. Sanatçının eserleri ile sualtı birbirini besleyen bir diyalog kuruyor ve sanatseverlere eşsiz bir deneyim imkanı sunuyor. Uçan yaptığı çalışmalara su altında ışığın düşüşü, dalganın yarattığı optik kırılma, güneşin derinliklere süzen yansımaları ile apayrı bir anlam katma fırsatı yakalıyor.

Serginin su altına enstalasyonu Kaplankaya ekibi tarafından tarafından eserlere ve doğaya zarar vermeme özeni ile yapılıyor. Haziran ortasında suya indirilmesi planlanan eserler Anhinga plajının kıyısında 5 ila 7 m arasındaki derinliklere yerleştiriliyor. Ziyaretçiler serbest dalış, tüplü dalış, seabob, veya şeffaf kanolar ile sergiyi diledikleri gibi su altına dalarak görebilecekler. Ayrıca dileyen misafirler Kaplankaya dalış okulundan tecrübeli eğitmenlerle dalış yapmayı öğrenirken sanatçının denizaltı dünyasına kattığı dokunuşu deneyimleyebilecekler.

Ceysu Uçan, “Süreç içinde metamorfozun akışında sanatın etrafımı saran koza olduğunu dokunduğu noktanın yeniden doğuşa ilerlemesine niyetle özveri ve hayatın desteğiyle Koza Heykel Sergisi’nde süzülmekteyim. Bu akışın içinde kendiliğinden oluşuma izin vererek mühendislik ve konstrüksiyon açışından malzeme ve uygulama açısından her noktanın incelikle düşünülmesi elzem olan bu su altı projesinde, yollar içinde geliştirdiğim çok yönlü malzeme yeteneklerim ve yaratma hayallerim sayesinde kendiliğinden oluşuma alan açabiliyorum ki bu da flow akımı ve happening (oluşum) sanat akımlarına yakın hissetmemi sağlamakta.” olarak kendi yaşam ve sanat akışını tanımlıyor. Kaplankaya kıyılarında, Anhinga plajının kıyısında suyun altında keşfedilmeyi bekleyen Cocoon sergisi Ekim 2023’e kadar su altında izlenebilecek.

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası