Deniz Kartalı

“YİĞİT GELENE KADAR PERDE AÇILMAYACAK”

Gemi makine mühendisi olarak çıktığı ilk görevinde kaybolan 26 yaşındaki Yiğit Acar, 111 gündür bulunamıyor. Mısır’ın Süveyş Limanı’ndan denize açıldıktan 2 gün sonra kaybolan genç denizcinin annesi Arzu Acar, çocuğunun gemiden düşme ya da intihar etme ihtimalinin olmadığını belirtirken aradan geçen bu sürenin sonunda kafalarındaki soru işaretinin büyüdüğünü söyledi. Gözü yaşlı anne Arzu Acar, “7 Eylül’de kaybolmuş. Kendi elimle hazırladığım bavulu da ortada yok ama eşyaları bulundu. Oğlum bulunana hatta ne olduğunu öğrenene kadar olayın peşini bırakmayacağız. Evimizin perdeleri 111 gündür açılmadı haber gelene kadar açılmayacak” dedi.

“YİĞİT GELENE KADAR PERDE AÇILMAYACAK”
818 views
26 Aralık 2022 - 12:07

Yıpranma hakkı tartışılan meslek

Dünya deniz ticaret filosunda görevli Türk gemi insanları büyük zorluklar altında çalışıyor. Yıldız Teknik Üniversitesi Gemi Makineleri ve İşletme Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra ilk işine çıkan 26 yaşındaki Yiğit Acar, Kızıldeniz’de kayboldu. Üniversiteden gemi makine mühendisi olarak mezun olan ve ilk işi olan Movers Denizcilik’e ait Liberya bandıralı MV Dema M isimli yük gemisinde çalışmaya başlayan Yiğit Acar’ın 7 Eylül’de kaybolduğu bilgisi alınmıştı. Movers Denizcilik, gemide 4’üncü mühendis olarak çalışan gemi makineleri mühendisi Yiğit Acar’ın 7 Eylül akşamı kaybolduğunu belirtmişti. Denizcilik şirketi, olayın fark edilmesinin ardından tüm uluslararası kurallar yerine getirilerek 93,5 saat aynı rotada arama yapıldığını ama Yiğit Acar’a ulaşılamadığını belirtmişti.


“Mesleğini çok seviyordu”

Aradan geçen 111 günün ardından oğluyla ilgili hiçbir ize ulaşamadıklarını belirten gözü yaşlı anne Arzu Acar, yaşadıklarını Milliyet’e anlattı. Oğlunun mesleğini çok sevdiğini ve isteyerek gemiye gittiğini belirten Arzu Acar, “5 Eylül günü Mısır’a vardığını ve akşam gemiye katılacağı bilgisini vedi. Son konuşmamız buydu. 8 Eylül’de kaybolduğu bilgisi verildi. Kamarasında olmadığını, nöbetine gitmediğini söylediler. Son gören arkadaşı makine dairesine beraber gittiklerini ve herşeyin normal olduğunu söyledi. İş kazası geçirmediği söylendi. Gemideki 22 kişi görmemişse bu çocuk buhar olup uçtu mu? Daha ilk görevi ilk gemisiydi. Yaşama sevinci doluydu” dedi.


“Sadece oğlumu istiyorum”

Yiğit’i memleketleri Giresun’dan İstanbul’a gönderdiklerini ve özveriyle okuttuklarını belirten Arzu Acar, “Bana ‘Anne merak etme birkaç yıl denizde olacağım’ derdi. Öğretmen babasıyla O’nu gururla denize yolladık. Ama artık herşeyden şüpheleniyoruz. Gemiden düşmesinin imkansız olduğunu öğrendik, atlamış olması imkansız çünkü hayatta pek çok planı vardı. daha ikinci gününde neden bunu yapsın. belki görmemesi gereken bir şeyler gördü. Büyük ve modern bir gemi olmasına rağmen kamera kaydının olmaması şaşırtıcı. Bana herşeyi anlatan ve hayatı seven bir çocuktu. Güzel haberlerini bekliyoruz. Konuyla ilgili bilgisi olan vicdan sahibi olanların bana ulaşmasını istiyorum, sadece oğlumu istiyorum” dedi.


“Evin perdeleri açılmayacak”

Kederli anne 108 gündür evlerindeki bir odanın perdesini açmadıklarını, Yiğit bulunana kadar açmayacaklarını söyledi. Arzu Acar, “Yiğit gittiğinden beri odamız kapalı. Doyamadık O’na. kendi hazırladığım bavulu da geri gelmedi ama eşyaları başka bir bavulla geldi. Anlayamadığımız, bilmediğimiz ama bilmemiz gerekenlere ulaşmak istiyoruz” diye konuştu.

Uluslararası kurallar yerine getirildi

Movers Denizcilik olayın ardından, “Derhal acil durum ekibi toplanarak, gemideki tüm personelin katılımıyla geminin tamamı detaylı aranmış ve ilgili personelin son görüldüğü saat olan 14:30 mevkiine kadar aynı rota üzerinde geriye dönüş yapılarak arama – kurtarma faaliyetleri yapılmıştır. Ankara’daki ulusal arama kurtarma merkezine, bayrak devletine (Liberya) ve Mısır’ın resmî otoritelerine acil kodlu bildirimde bulunulmuş, çevre gemilere de MOB uyarısı yapılarak bölgede dikkatli seyretmeleri ve arama faaliyetlerine destek olmaları istenmiştir. M/V Budapest ve M/T NS Champion gemileri çalışmalara katılmıştır. Fark edildiği andan itibaren yaklaşık 93,5 saat arama yapılmış, çabalarımıza rağmen maalesef personelimiz Yiğit Acar’a ulaşılamamıştır.” şeklinde açıklama yapmıştı.

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası