Deniz Kartalı

YEŞİL NOBEL ÖDÜLÜ AKDENİZ KORUMA DERNEĞİ’NE

Yeşil Nobel Ödülü olarak da bilinen ve ABD, San Francisco’da kurulu Goldman Çevre Vakfı tarafından doğayı ve denizi koruyanlara verilen Goldman Çevre Ödülü’nü kazananlardan biri de Akdeniz Koruma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kızılkaya oldu. Dünya genelinde çevre alanında en prestijli ödül olarak kabul edilen Goldman Çevre Ödülü’nü alan Zafer Kızılkaya, 10 yıl Pasifik Okyanusu’nda deniz koruma projelerinde görev aldıktan sonra Türkiye’ye dönerek Ege ve Akdeniz kıyılarındaki yerel balıkçılığın korunması için çalışıyordu.

YEŞİL NOBEL ÖDÜLÜ AKDENİZ KORUMA DERNEĞİ’NE
391 views
28 Nisan 2023 - 9:48

San Francisco Opera Binası’nda düzenlenen tören

1989 yılında San Francisco’da sivil toplum liderleri Rhoda ve Richard Goldman tarafından kurulan Goldman Çevre Ödülü, her yıl dünyanın altı kıtasındaki çevre ve doğa koruyucularına veriliyor. 34 yılda, 95 ülkeden 98’i kadın 219 kişi ödüle layık görülürken 2023 yılında gezegeni korumak için olağanüstü adımlar atan insanlar listesine Zafer Kızılkaya da girdi. Türkiye’de kıyı sularının biyoçeşitliliğinin korunması için 2012 yılından beri çalışmalar yürüten Akdeniz Koruma Derneği (AKD)’nin kurucu üyeleri arasında yer alan ve yönetim kurulu başkanlığını yürüten Zafer Kızılkaya, ödülünü San Francisco Opera Binası’nda düzenlenen törende aldı.

Goldman Çevre Vakfı Başkanı John Goldman
“Gezegenle bağlantımızın farkındayız”

Törende konuşan Goldman Çevre Vakfı Başkanı John Goldman, “Dünya iklim değişikliği, fosil yakıtların çıkarılması, havamızın ve suyumuzun kirlenmesi gibi ciddi çevresel krizler konusunda bilinçlendi; artık birbirimizle ve gezegendeki tüm yaşamla olan bağlantılarımızın çok daha fazla farkındayız. Malawi’de kendi ülkesinde plastik kirliliğiyle mücadele etmeye çalışan bir aktivistin bizimle doğrudan bağlantısı var.” dedi.

Gökova Körfezi’nde koruma çabaları

ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Kıyı Alanları Yönetimi Yüksek Lisans Programı’ndan mezun olan Zafer Kızılkaya, 2008 yılına kadar Pasifik Okyanusu’ndaki deniz koruma alanlarında araştırmacı ve sualtı fotoğrafçısı olarak görev aldı. Türkiye’ye döndükten sonra Ege ve Akdeniz’deki yerel balıkçı topluluklarıyla çalışarak, biyoçeşitliliği korumak ve deniz habitatlarının iyileştirilmesine destek olmak için çaba sarf eden Kızılkaya, Akdeniz Koruma Derneği’ni kurmuştu. Akdeniz Koruma Derneği, Gökova Körfezi’nde balık türlerini korumak için yasadışı avcılığı engellemeyi amaçlayan deniz koruma alanı oluşturulmasında rol aldı. İklim değişikliğinin denizler üzerindeki etkilerini araştıran dernek, Akdeniz keşiş foku, kum köpekbalığı gibi nesli tehlike altında olan türleri ve deniz ekosistemlerinin izlenmesini sağlıyor.

Geleneksel balıkçılık, küçük ölçekli balıkçılık, eko turizm gibi konularda çalışan Akdeniz Koruma Derneği ayrıca Whitley Doğa Koruma Altın Ödülü, Marsh Award Deniz Koruma Liderlik Ödülü, UNDP Equator Ödülü’nün de yer aldığı çevre alanında önemli ödüllerin sahibi. Fauna & Flora International Avrasya Bölgesi Kıdemli Deniz Programı Yöneticisi Berry Mulligan da, ödülün Kızılkaya’ya verilmesinin Akdeniz ekosisteminin korunması adına olumlu bir adım olduğunu söyledi

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası