Deniz Kartalı

ÖNLEMLER YETMİYOR ÇANAKKALE YANIYOR

Çanakkale merkeze bağlı Kayadere Köyü’nde başlayan orman yangını hızla yayıldı, rüzgârın etkisiyle büyüyen yangın hâlâ kontrol altına alınamadı. 9 köy boşaltıldı, alevler şehir merkezine çok yaklaştı. Change.org/YineYanmayalim adresinde başlatılan imza kampanyası iklim krizi sebebiyle artan orman yangınları için gerekli tedbirlerin önceden alınmasını talep ediyor.

ÖNLEMLER YETMİYOR ÇANAKKALE YANIYOR
208 views
23 Ağustos 2023 - 15:30

22 Ağustos Salı günü saat 12:30’da başlayan ve 24 saati aşkın süredir devam eden orman yangını kontrol altına alınmaya çalışılıyor. 9 köy ve şehir merkezindeki hastaneler tahliye edildi. Şiddetli rüzgar ve sıcak hava, müdahale ekiplerini ve yerel halkı endişelendiriyor.

Akdeniz iklim kuşağında yer alan Türkiye’de, ormanların büyük bir bölümü yangın tehdidi altında. Toplam ormanlık alanın %60’ını birinci ve ikinci derece yangına hassas alanlar oluşturuyor. 1997-2011 yılları arasında yılda ortalama 9.085 hektar ormanlık alan, orman yangınlarında kaybedildi. 2012-2022 arası dönemde ise kayıp %140 arttı ve yılda ortalama 21.786 hektara yükseldi. İklim krizi ise bu artışı tetikliyor. Uzmanlar, iklim krizinin orman yangınlarının süresini, şiddetini ve hızını artırdığını ve Türkiye’nin de iklim krizine karşı en hassas ülkelerden olduğunu vurguluyor. 

Prof. Dr. Doğanay Tolunay, “İklim değişikliği orman yangınlarının çıkmasına neden olmuyor, insanların başlattığı orman yangınları iklim değişikliğinin etkisiyle daha kısa sürede daha geniş alanlara yayılıyor. Birkaç saat içinde kilometrelerce ilerleyen ve yüzlerce hektara yayılan yangınların ise söndürülmesi güçleşiyor. Nitekim Çanakkale’deki yangınlarda da görüldüğü üzere onlarca hava aracıyla müdahale edilmesine rağmen yangın kontrol altına alınamadı. Bu nedenle önceliğimizin orman yangınlarının çıkmasını önlemek olmalı. 30 yıl kadar önce yılda ortalama 1300 kadar olan yangın sayısının günümüzde neden 2700’e çıktığı sorgulanmalı, yangın çıkış nedenleri analiz edilerek, bu nedenlerin ortadan kaldırılmasına odaklanılmalı, orman içinden geçen elektrik nakil hattı, trafolar ve yolların da yangınlara neden olduğu dikkate alınarak, bunların orman içinde yapılmasına izin verilmemeli, zaten yapılmış olanlarda ise yangınlara karşı önlem alınması sağlanmalı, ifadelerini kullandı.

Change.org/YineYanmayalim adresinde yangın çıkmadan harekete geçilmesine dair imza kampanyası yürüten Baran Örnek ise, “Karar alıcıların tedbir almakta geç kaldığı iklim krizi günden güne büyürken ne yazık ki beraberinde yeni krizler doğuruyor. İklim krizinin şiddetlendirdiği afetlerden biri olan orman yangınları da her geçen yıl daha yıkıcı bir biçimde etkisini gösteriyor; ağaçlar, oradaki tüm canlılar ve yaşam alanları yok oluyor, can kayıpları yaşanıyor. Akbelen gibi ekolojik yıkımların çoğaldığı günümüzde akciğerlerimiz olan ormanlarımızın önemi gittikçe artarken henüz Marmaris yangın felaketinden ders almadığımız apaçık ortada. Çanakkale’deki durumun vahameti bunu gözler önüne seriyor. Şu an tüm ekipler canla başla çalışıyor fakat şiddetli rüzgâr işi zorlaştırıyor. Yangın çıkmadan alınması gereken önlemlerin yetersizliği ateşi harlıyor, sadece yangın değil tedbirsizlik öldürüyor,” açıklamasında bulundu ve tüm doğa severleri “Her yıl daha çok yanıyoruz. Artık önlemler eksiksiz alınsın” başlıklı imza kampanyasını imzalamaya çağırdı.

İMZA DESTEĞİ İÇİN

https://www.change.org/p/her-y%C4%B1l-daha-%C3%A7ok-yan%C4%B1yoruz-art%C4%B1k-%C3%B6nlemler-eksiksiz-al%C4%B1ns%C4%B1n-%C3%A7anakkale-tctarim-ibrahimyumakli-ogmgovtr-bekirkaracabey/sign?cs_tk=ArytsqBkcQyJAOgz72QAAXicyyvNyQEABF8BvEV3OWw3bg9CUU8FfW_4ySM%3D&pt=AVBldGl0aW9uAJ%252FiMQIAAAAAZOX5ZR%252Fr1F41NWM4NzYyNw%253D%253D&source_location=aa_augmented_sign_ask&utm_campaign=7b18d9c31a9b45fe8e2e2b90179681df&utm_content=initial_v0_0_4&utm_medium=email&utm_source=aa_augmented_sign_ask&utm_term=cs

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası