Deniz Kartalı

LİSELİ DENİZCİLER HAKLARININ PEŞİNDE… EHLİYET VAR GEMİ YOK

5 yıl öncesine kadar aldıkları ehliyetle 3 000 groston / 3 000 kilowatt kadar olan gemilerde çalışma imkanı bulan deniz liseli öğrenciler, şimdi en fazla 500 grostonluk küçük gemilerde çalışabiliyorlar. En büyük sorun ise artık 500 groston/ 750 kilowatt gemi kalmaması. Gemilerde staj yapma zorunluğu olduğu için mezun olan öğrenciler uygun gemi bulamıyor. Bu nedenle kendilerini mesleğe taşıyacak ehliyet sınavına girme hakkını kazanamıyor.

LİSELİ DENİZCİLER HAKLARININ PEŞİNDE… EHLİYET VAR GEMİ YOK
558 views
27 Mayıs 2023 - 11:49

TONAJLARI DÜŞÜRDÜLER İŞ İMKANLARI KISITLANDI

Denizcilik, üç tarafı sularla çevrili Türkiye’nin en kıymetli sektörlerinden biri. Bu sektör için ülke ve dünya deniz ticaret filosuna gemi adamı yetiştiren birçok kurum var. Geleceğin gemi insanlarını yetiştiren en önemli kurumlardan biri deniz liseleri. 5 yıl öncesine kadar denizcilik meslek liselerinden mezun olan öğrenciler iç hacmi 3 000 groston/ 3 000 kilowatta kadar olan gemilerde çalışabiliyordu. Ehliyetlere getirilen sınır ile artık en fazla 500 grostonluk/ 750 kilowatta küçük gemilerde çalışabiliyorlar. Hayalleri dev gemilerde kaptanlık yapmak olan öğrenciler bu şekilde iş bulma imkanlarının kısıtlandığını söyleyerek eski haklarının kendilerine iade edilmesini istiyor.

KÜÇÜK GEMİLERDE ÇALIŞABİLİYORLAR

Dört yıl boyunca güverte, gemi makinaları ve elektronik haberleşme alanlarında eğitimi alan öğrenciler sadece küçük gemilerde çalışabiliyor. Daha büyük gemilerde çalışmak içinse dört yıllık üniversite bitirmek zorundalar. Gemi yük ve hizmetleri sektöründe uzun yıllardır faaliyet gösteren Derin Gemi Acentesi Kurucu Başkanı Kaptan Nadir Özsoy, “Ehliyet derecesinin 3 000 grostondan 500’e düşürülmesi bizim için büyük problem oldu. Bunun tekrar 3 000 grossa çıkarılmasını istiyoruz. Çünkü artık 500 grostonluk gemi kalmadı. Öğrencilerimizin kullanacakları tekne yok. Makina dalından mezun olan öğrencilerimizin de ehliyet dereceleri düşük maalesef. 750 kw dediğimiz makine gücüne kadar olan gemilerde çalışabiliyorlar” şeklinde konuştu.

BÜYÜK TEHLİKE VAR

Ülkedeki 56 okuldan mezun olan çocukların bu karar nedeniyle istihdam edilemediğine dikkat çeken Kaptan Nadir Özsoy, “Aileleri ile birlikte bu çocuklar önemli bir topluluğa tekabül ediyor. Okuldan mezun olduktan sonra bir boşluğa düşüyorlar. Ayrıca sektörde bizin nitelikli eleman eksikliğimiz var. Eleman ihtiyacını parayla alınan yabancı ehliyet sahipli kişilerle doldurmaya çalışıyoruz. Bu çok büyük bir tehlike aslında. Hem deniz emniyetini tehlikeye atıyor. Hem gemide görev yapanların hayatını tehlikeye atıyor. Bir bütün olarak tüm toplumu tehlikeye atıyor” dedi.


ÜLKE EKONOMİSİNE ZARAR

Okullardan yetişen liselilerin çalışma imkanı bulamamasından dolayı yabancı uyruklu personel çalıştırmak zorunda kaldıklarına dikkat çeken Nadir Özsoy, “Bu nedenle dövizle ödeme yapıyoruz ve paralar yurt dışına çıkıyor. Kendi liselerimizden yetişen nitelikli arkadaşlarla çalışsak ülke ekonomisine de katkımız olur. Bu konuda bir düzenleme yapılmasını ve eski hakların geri verilmesini talep ediyoruz. Uluslararası standartlarda eğitim alınmasına rağmen alınan eğitimin altında bir ehliyet verilmesi haksızlık” ifadelerini kullandı.

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası