Deniz Kartalı

AV LİSTESİNE NESLİ TEHLİKEDE 2 KUŞ EKLENDİ

Av mevsimi yaklaştığı için hangi canlının ne kadar avlanacağını belirleyen Merkez Av Komisyonu’nda küresel ölçekte nesli tehlikede olan üveyik ve elmabaş patka gibi türlerin avına izin verilmesi tepki yarattı. Tarım ve Orman Bakanlığı Merkez Av Komisyonu’nun avcıların etkisinde kaldığını belirten Doğa Derneği Hukuk Danışmanı Cem Altıparmak, ” Her sene toplanan bu komisyonun aldığı kararlar ne yazık ki yasadışı avcılığın engellenmesine dair yeterli etki yaratmıyor. Daha da kötüsü bu kararlarda, av listelerinde yer almaması gereken canlı türlerinin de av listelerine eklendiğini görüyoruz.” dedi. Doğa Derneği Başkanı Dicle Tuba Kılıç ise, ‘‘Böyle bir dönemde, avcılık ne bir ihtiyaç ne de bir spor olarak kabul edilemez. Türkiye’de yaban hayatının yaşaması için avcılığın yasaklanması ve kaçak avcılığın önlenmesini istiyoruz” dedi.

AV LİSTESİNE NESLİ TEHLİKEDE 2 KUŞ EKLENDİ
221 views
27 Haziran 2023 - 14:16

Merkez Av Komisyonu (MAK)

2023-2024 Av Dönemi’nde hangi havyanların ne kadar avlanacağının belirlendiği Merkez Av Komisyonu (MAK) 25 üyenin katılımıyla toplandı. Genel Müdür Kadir Çokçetin başkanlığında toplanan Merkez Av Komisyonu (MAK), ülkemiz av ve yaban hayatı kaynaklarının sürdürülebilirliğini göz önünde tutarak karar aldıklarını belirtirken açıklamaları sivil toplum kuruluşları tarafından tepkiyle karşılandı. Türkiye’deki avlanma alanları, avlanacak türler ve avlanma limitlerini belirleyen komisyonun yine avcıların istekleri doğrultusunda kararlar aldığını belirten Doğa Derneği, küresel ölçekte tehlikede olan kuşlara dikkat çekti.
‘’Avcılık bir yaşam hakkı ihlalidir.’’

Doğa Derneği Başkanı Dicle Tuba Kılıç; ‘‘ Avlanma alanları, avlanacak türler ve avlanma limitlerini belirleyen komisyon, yine avcıların istekleri doğrultusunda kararlar aldı. Merkez Av Komisyonu tarafından, haftanın 3 günü avcılık yapılmasına, küresel ölçekte tehlikede olan üveyik ve elmabaş patka gibi türlerin avına izin verilmesine karar verildi. Avcılık günümüz koşullarında hiç bir suretle kabul edilebilir bir hak değildir. İnsan türünün kendisini beslemek ve lüks bir yaşam sürmek için yaban hayatını çok büyük bir hızla yok ettiği bir dönemdeyiz. Böyle bir dönemde, avcılık ne bir ihtiyaç ne de bir spor olarak kabul edilemez. Ancak bir yaşam hakkı ihlali olarak görülebilir. Türkiye’de yaban hayatının yaşaması için avcılığın yasaklanması ve kaçak avcılığın önlenmesi ilk talebimiz. Ardından tüm yaban hayvanlarının yaşam hakkı Anayasal güvence altına alınmalı ve tüm planlamalar bu hakları temel alarak düzenlenmeli.’’ dedi.

Yasadışı avcılıkta ciddi bir cezasızlık hali var.’’

Doğa Derneği Hukuk Danışmanı Cem Altıparmak ise, “Her yıl toplanan komisyonun aldığı kararlar ne yazık ki yasadışı avcılığı engellemiyor. Av listelerinde yer almaması gereken canlı türlerini görüyoruz. Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü tarafından yasadışı avlananlara para cezaları verilse bile bu cezaların ciddi bir caydırıcı değil. Üzerine kayıtlı mal varlığı bulunmayan kişiler bu cezaları ödemekten kaçınabiliyor. Ayrıca hükümetlerin oldukça sık başvurduğu vergi affı, idari para cezası affı gibi uygulamalar, yasadışı avcılık üzerinde bir cezasızlık hali oluşturuyor. Burada atılması gereken ilk adım, kaçak avcılık üzerinde gerçek manada caydırıcılık sağlayan, kaçak avlanan bir kişinin bir daha buna cesaret edemeyeceği ciddi yaptırım mekanizmalarının oluşturulması olmalı.’’ dedi.

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası