Deniz Kartalı

RÜYALARINI KURGULAYARAK DÜNYA KÜLTÜRLERİNİ TANITIYOR

Otostopla dünyanın gezilebileceğini kanıtlayan isimlerden biri de Mesut çakar oldu. Dokuz Eylül Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği’nden mezun olduktan sonra 14 yıl profesyonel futbol oynayan Mesut Çakar, yazları Türkiye’de çalıştıktan sonra uçakla gittiği ülkeleri otostopla gezen genç bir seyyah. Çakar, “İmkanlarım ve sağlığım elverdiğince dünyayı gezmek, görmek istiyorum. Genellikle otostopla köy köy dolaşarak yapıyorum. Ne kadar süreceğini bilmiyorum. Birçok ülkede yoksul köylerde çocuklara oyuncak dağıtıyorum. Çocukları mutlu etmek, gülümsetebilmek beni mutlu ediyor.” dedi. Sosyal medya da kurguladığı videolarda rüyalarını anlatarak ilginç içerikler üreten Mesut Çakar, esprili diliyle herkesi güldürüyor.

RÜYALARINI KURGULAYARAK DÜNYA KÜLTÜRLERİNİ TANITIYOR
166 views
12 Ekim 2023 - 10:07

“Bir gezginin gerçek hayat hikayesini olan Into the Wild filmi beni etkilemişti”

4 çocuklu bir ailenin en büyüğü olarak İzmir’de doğan Mesut Çakar, kalıcı bir işte çalışarak kariyer planları yapmak yerine dünyayı gezerek tanımayı tercih edenlerden. 14 yıl futbol oynadıktan sonra sakatlık geçirdiği için sahalardan uzak kalan Mesut Çakar, Yazları Türkiye’de çalışarak kışları kıtalar arası yolculuklar yapıyor. Sırt çantasıyla ve tek başına yollara düşen Mesut Çakar, ” Bir gezginin gerçek hayat hikayesini konu alan Into the Wild filmi beni çok etkilemişti. Hayatım boyunca yeni yerler, farklı kültürler görmek ilgimi çekti. Zamanla gezginlerin hayatını araştırmaya başladım. Kitaplar okudum, filmler izledim. Uzun süreli nasıl yolda kalırım araştırdım ve yollara düştüm” diyerek söze başladı.

Otostop vazgeçemeyeceğim ulaşım yolu

Türkiye’de turizm sektöründe kazandığı parayla dünyayı gezmeye çalıştığını belirten Mesut Çakar, ” Otostop, gittiğim ülkenin kültürlerini,insanlarını tanımanın en güzel yolu. Otostop sayesinde unutamayacağım olaylar yaşadım. Bir çok kez beni aracına alan insanlar evlerine götürdü, misafir etti yemek. Kısacası otostop hiç vazgeçemeyeceğim bir ulaşım yolu.  Dünyada ve kendi içimde yaşanan olaylara tahammül edemediğim için çıktığım bir yolculuktayım. Umarım savaşlar, ırkçılıklar, sömürüler biter. İnsanlar, hayvanlar huzur içinde yaşar. Bu çok zor ama umut ediyorum” dedi.

Halen Asya kıtasını gezdiğini ve plan yapmadığını belirten Mesut Çakar, “İmkanlarım oldukça dünyayı gezmek istiyorum. Genellikle otostopla köy köy dolaşarak yapıyorum. Ne kadar süreceğini bilmiyorum. Aslında dünyayı gezerken proje gelişiyor. Birçok ülkede yoksul mahallelerde  ve köylerde çocuklara oyuncak dağıtıyorum. Çocukları mutlu etmek, gülümsetebilmek beni mutlu ediyor. Maddi desteğim pek yok. Sosyal medya üzerinden bazen reklamını yaptığım kişiler ve şirketler destek oluyor. Ama takipçilerimin büyük manevi desteği var. Yollarda karşılaştığım insanlar her zaman yardımcı olmaya çalışıyor.” dedi.

İNSAN KAÇAKÇILARINA OTOSTOP YAPTIM

Kurguladığı rüyalarını ilginç ve espirili bir dille takipçilerine anlatan Mesut Çakar, ” Uzun süre yolda olup aynı kişi kalmak imkansız. Bir sene önceki benle şu anki ben arasında  fark var. Düşünceler, ruh ve beden herşey değişiyor. Aramaya devam ediyorum. Kendimi, yanlışlarımı, olmam gereken kişiyi arıyorum. Ne kadar yaklaşırsam o kadar huzurlu olurum. İran-Pakistan sınırında benzin kaçakçısına otostop çekmiştim. Benzinimiz bitti ve yolda kaldık. Fıkra gibi ama gerçek. İran’da benzin ucuz olduğu için kaçakçılar benzin alıp Pakistan’a kaçak yollara sokuyor. Khodad ile 3 saat yol yaptıktan sonra yavaş yavaş yolun sağına geçtiğini gördüm. Biraz Farsça öğrenmiştim. Benzin bitti dediğinde gülmeye başladım. Benzin almaya gittiğini araçta yakıt olmadığını söyledi.  Yarım saat çöl gibi bir yerde hiçliğin ortasında bekledik. Yine İran’da insan kaçakçısına otostop çekmiştim.” diye konuştu.

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası