“TÜM HAMLELER HAMSİYİ KORUMAK İÇİN”

1 Eylül’e kadar denizlerimizde endüstriyel balıkçılığa ara verilirken, Türk mutfağınını vazgeçilmezi hamsi için özel önlemler alınmıştı. 21 Şubat 2023 tarihinden itibaren Marmara Denizi ve boğazlarda hamsi avcılığının yasaklandığını belirten Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Turgay Türkyılmaz, balıkçılıkla ilgili merak edilen soruları yanıtladı. Türkyılmaz, doğal kaynakların artan insan nüfusunun ihtiyaçlarını karşılayamadığı için su ürünleri üretiminin dünya genelinde yükselişe geçtiğini vurguladı. Türkiye’nin su ürünleri üretiminde AB ülkeleri arasında birinci olduğu da öğrenildi.

FOTOĞRAF: DR. MERT GÖKALP

“TÜM HAMLELER HAMSİYİ KORUMAK İÇİN”

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Turgay Türkyılmaz

Türkiye İstatistik Kurumu’nun son açıkladığı verilere göre su ürünleri avcılığı yüzde 2,1 oranında artttı. 2022 yılında toplam su ürünü avcılığı 335 bin tona ulaşırken su ürünü yetiştiriciliği de yaklaşık 515 bin ton oldu. İnsan nufüsünün artış hızına göre yakın gelecekte dünya genelinde gıda sorununun yaşanacağı konuşulurken, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Turgay Türkyılmaz, geçen balık sezonunu değerlendirdi.

Çok tartışılan hamsi ve küçük balık

Türk halkının en çok hamsi, sardalya, istavrit, palamut, lüfer, çaça ve mezgit gibi balıkları tükettiğini belirten Türkyılmaz, ruhsatlı balıkçı gemi sayısının denizlerde 15 bin 236, içsularda 3 bin 208 olmak üzere toplam 18 bin 444 olduğunu vurguladı. balıkçı teknelerinin büük çoğunluğunun 12 metre altında olduğunu ekleyen Türkyılmaz, 2022-2023 balıkçılık sezonunun palamut avcılığı açısından verimli geçtiğini söyledi. Türkyılmaz, “Son yılların en fazla palamut avlanan sezonunu yaşadık. Hamsi de son aylarda verimli oldu. Ancak, av sırasında küçük boydaki hamsinin çokluğu 21 Şubat 2023 tarihinden itibaren sezon sonuna kadar Marmara Denizi ile İstanbul ve Çanakkale boğazlarında avcılığını yasaklanmasını getirdi. Stokların korunması için alınan bu tedbirin gelecek yıllardaki avcılığa olumlu etkisi olacak. Aynı gerekçeyle 2020-2021 balıkçılık sezonunda İstanbul Boğazı ile Gürcistan sınırında kalan bölge de hamsi avcılığını kapatmıştık.” dedi.

Kaynaklar yetmiyor avcılık düşüyor üretim artıyor

Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Turgay Türkyılmaz, dünya su ürünleri avcılığının son yıllarda durağan seyir göstermesine rağmen su ürünleri yetiştiriciliğinin sürekli arttığına dikkat çekti. Türkyılmaz, “Artan nüfus karşısında doğal kaynaklar sınırlı olduğu için su ürünleri yetiştiriciliği büyük önem taşımakta. Ülkemizde, su kaynaklarımızdan avcılık ve yetiştiricilik yoluyla son yıllara kadar 600-700 bin ton civarında su ürünleri üretimi yapılıyordu. 2019 yılında 837 bin ton ile rekor üretim gerçekleşti. Avcılık üretiminde yıldan yıla dalgalı bir üretim görülürken su ürünleri yetiştiricilik üretimi her yıl artış gösteriyor” dedi.

Avrupa birincisi Türkiye

Turgay Türkyılmaz, “Yetiştiriciliğin payı, 2000’li yılların başlarında yüzde 10 oranındaydı. 2010’da yüzde 25’e, 2021 yılında ise toplam üretimin yüzde 59’una çıktı. Türkiye, en çok yetiştiriciliği yapılan türler; çipura ve levrek. Türkiye, çipura levrek üretiminde dünya birincisi. Gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliğinde ise dünyada ikinci sıradayız. Ülkemiz, Avrupa Birliği ülkeleri arasında su ürünleri yetiştiriciliğinde birinci sırada.” dedi. Yetiştiricilik üretiminin yaklaşık yüzde 95’inin alabalık, çipura ve levrekten oluştuğu öğrenilirken, 2022 yılı yetiştiricilik üretiminin 515 bin tona ulaştığı vurgulandı. Yaklaşık 60 bin kişinin su ürünü avcılık ve yetiştiriciliğiyle hayatını kazandığı vurgulanırken yan sektörlerle birlikte 250 bin kişinin su ürünlerinden gelir elde ettiği açıklandı.

YORUM ALANI

Yorum Yok

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.