Deniz Kartalı

MİNİ DENİZALTI STM 500 DERİNLERDE ÇIĞIR AÇACAK

Dünya genelindeki 32 savunma sanayisi fuarı arasında ilk sıralarda gösterilen IDEF 2023’te boy gösteren savunma teknolojileri içinde, milli sualtı teknolojileri de gözalıyor. Ada sınıfı korvet, İstif sınıfı fırkateyn ve Açık Deniz Karakol Gemisi gibi projelerle kendisini uluslararası arenada kanıtlayan Savunma Teknolojileri Mühendislik(STM), küçük boyutlu denizaltıyla savunma sanayinde çığır açmaya hazırlanıyor. Savunma Teknolojileri Mühendislik(STM) Genel Müdürü Özgür Güleryüz, 18 kişilik mürettebat ile 6 kişilik Özel Kuvvetler ekibini 30 gün boyunca 250 metreden derinlerde taşıyabilen sığ su denizaltısının yakın zamanda üretilmeye hasırlandığını söyledi.

MİNİ DENİZALTI STM 500 DERİNLERDE ÇIĞIR AÇACAK
336 views
29 Temmuz 2023 - 10:45

Deniz, Hava, Kara, Uzay, Ulaşım, Lojistik ve Destek

Deniz, Hava, Kara, Uzay, Ulaşım, Lojistik ve Destek gibi savunma sanayinin tüm unsurlarını sergileyen 16’ncı Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı (IDEF 2023) Avrupa, Balkan ülkeleri ve Ortadoğu’dan gelen devlet temsilcilerini, Türk üreticilerle buluşturdu. İHA ve SİHA’lar 10’dan fazla ülkeye satılırken deniz platformlarının da gördüğü ilgiyi büyütmeyi hedefleyen Savunma Teknolojileri Mühendislik(STM), fuarda en büyük ilgili gören kurumlardan oldu. STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, Ada sınıfı korvet, İstif sınıfı fırkateyn ve Açık Deniz Karakol Gemisi gibi 12 ayrı kalemde gösterdikleri deniz projeleri içinde mini denizaltının her geçen gün önem kazandığını söyledi.

Normal denizaltıyla aynı görevleri üstlenebilir

Türkiye’nin kendi denizaltısını üretebilen ülkeler ligine yükselme aşamasında olduğunu söyleyen Güleryüz, STM 500 projesinin detaylarını anlattı. Güleryüz, “Kariyerimde beni en çok heyecanladıran bu proje, 4 adet atışa hazır torpido kovanı ile toplamda 8 adet ağır torpido ve güdümlü füze atış gücüne sahip denizaltı aslında normal denizaltılarla aynı işlevi görebilir. ‘Küçük Boyutlu Denizaltı’ 500 ton ağırlığında ve 42 metre boyunda olacak. 4500 deniz mili menzile sahip olması planlanan STM 500, denizatlı savunma harbi, sığ su harekatı, denizaltı harbi, özel kuvvetler operasyonları, mayın harbi, istihbarat, keşif ve gözetleme görevlerini gerçekleştirebilecek şekilde tasarlandı. Elde ettiğimiz deneyim ve tecrübeyi tamamen STM özkaynaklarıyla birleştirerek testlerine başladık” dedi.

Üzerinde özel otonom araç ile operasyon yapabilir

Güleryüz, “6 kişilik özel kuvveti 18 kişilik mürettebat ile 30 gün boyunca 250 metreden derinlerde görev yapabilen bir denizaltı tasarladık. Denizaltının üzerindeki otonom araç, 6 kişilik özel kuvveti hedefe götürerek etkin gücünü operasyon kabiliyetiyle arttırıyor. İnsansız sualtı aracı denilen sistem üzerinde de yoğun çalışıyoruz. Atışa hazır 4 torpido kovanı bulunuyor. 8 torpido ve güdümlü füze taşıyabiliyor.” dedi.

Sığ sulara sahip ülkeler için ideal

Güleryüz,” STM 500, normal bir denizaltıya göre çok daha ucuz. Büyük denizaltısı alamayanlar için uygun. Kıta sahanlığı az olan sığ sulara sahip ülkeler için ideal. Yetişmiş personel sıkıntısı yaşayan ülkeler için de çözümdür STM 500. 16 kişiyle idare edilmesine rağmen büyük denizaltıyla aynı işlevi görebilecek yeteneklerde. Dizel ve elektrik tahrik sistemiyle çok kullanışlı. Hazır bir STM 500 olsaydı mutlaka alıcı bulurduk. Çalışmalarımızla, Reis sınıfı 214 tipi denizaltılardaki yerli katkı payımızı arttırmayı amaçlıyoruz. 2024 yılında insansız denizaltımızı yüzdürmeyi de planlıyoruz” diye konuştu.

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası