Deniz Kartalı

MOTOSİKLETLE ÇIKTILAR ANADOLU’YA AHLAT TOHUMU SAÇTILAR

Coğrafya öğretmeni Feridun Akyıldız ile anestezi teknikeri eşi İpek Akyıldız, doğaya faydalı olmak için motosikletleriyle çıktıkları Anadolu yolculuğunda gittikleri her yere Ahlat ağacı ekti. Iğdır’dan Balıkesir’e kadar gidiş dönüş olmak üzere 4 bin km yol yaparak binden fazla ahlat ağacı tohumu eken doğasever çift, www.denizkartali.com’a konuştu. Akyıldız çifti, “Her varlığın kendisine en iyi gelen yer yaratılış kaynağında olmasıyla ilişkilendirilmiş bizlerde topraktan gelen canlar olarak kendimizi en mutlu ve uyumlu hissettiğimiz yer doğa. Bu nedenle motosikletle gittiğimiz yerlere ahlat ağacı tohumu bıraktık” dedi.

MOTOSİKLETLE ÇIKTILAR ANADOLU’YA AHLAT TOHUMU SAÇTILAR
256 views
21 Ağustos 2023 - 11:55

Coğrafya öğretmeni Ferudun Akyıldız ile anestezi teknikeri eşi İpek Akyıldız

Doğa sevgisini motosiklet tutkusuyla biryeştiren Akyıldız çifti, son seyahatlerinde ahlat ağacı tohumları dikerek Anadolu’ya faydalı olmayı amaçladı. Coğrafya öğretmeni Ferudun Akyıldız ile anestezi teknikeri eşi İpek Akyıldız, Balıkesir’den motosikletleriyle yola çıktı. 2 motosiklet ile Kars ve Iğdır’a kadar giden çift, toplam 4 bin kilometre yaptı. Farklı iklim ve toprak koşullarında kolaylıkla yetişebilen ahlat ağacını boş arazilere dikerek Anadolu’ya faydalı olmayı amaçlayan çift, böylece karbon ayak izlerini de azaltmayı istedi.

Feridun Akyıldız, “Uzun sayılabilecek bu rota da sadece doğaya şahitlik etmek yetmez diye düşündük. Doğada yaşayan kurda kuşa yem olabilecek bir meyve ağacı tohumu ekmeye karar verdik. Ülkemiz koşullarında her koşulda yetişebilen çok fazla ihtiyacı olmayan bir meyve olmalıydı. Belki oradan geçenlere gölge olur hemde meyve ikram eder. Binden fazla tohumu ektik. Ekilecek tohumları bir gün önce nemlenecekleri kavanozlara koyduk. küçük çukurlar açarak çok fazla derin olmadan ektik. Bunun için yanımızda küçük katlanabilir kazma taşıdık” dedi.

“Toplumsal çaba göstermeliyiz”

Tohumları diktikleri yerlerin koordinatlarını kaydettiklerini belirten Feridun Akyıldız, “Çünkü doğa sadece bireysel çabalarla değil toplumsal gayretle korunabilir. Bu projenin ilham kaynağı aslında doğanın kendisi. Anadolu toprakları her köşesi ayrı bir dünya. Bizim için Anadolu’nun her bölgesi ayrı bir heyecan uyandıran yapıda. Kendimize topluma ve doğaya fayda vermek istiyorsak düşünmek yetmez adım  atmakta gerekir” dedi.

Rüzgarlı Rotalar…

Anestezi teknikeri İpek Akyıldız ise eşi ile dağ tırmanışında tanıştıklarını belirtti. Akyıldız, ” Biraz içgüdüsel biraz da mesleğimin getirdiği iyileştirme güzelleştirme dürtüsüyle yolda olmayı, doğa için daha faydalı hale getirmek ve geçtiğimiz yolları güzelleştirmek niyetiyle projemizi gerçekleştirdik. Sosyal medya da bize dua eden insanlar bizi mutlu ediyor. Rüzgarlı Rotalar kanalımızla yaptıklarımızı anlatıyoruz. Toprak Ana, henüz ölmedi sadece kendi ellerimizle hasta ettik ve yine iyileştirmek bizlerin elinde. Umarım gelip geçtiğimiz bu dünyada doğaya bir tutam faydamız dokunur. Doğayla kalın doğada kalın doğa ile olan bağlarınızı hiç koparmayın.” dedi.

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası