Deniz Kartalı

CAFER KAPTANIN ARDINDAN… BU ACI KAYIP ARAŞTIRILMALI VE NEDENLERİ BULUNMALI

Kılavuz kaptanların ne denli zor şartlarda sürdürdükleri görevleri ve özellikle gemiye iniş çıkış manevralarında hayatlarını kaybedebilecekleri uzun süredir denizcilik kamouyunu meşgul etse de kesin bir çözüm üretilemiyor. Denizcilik sektörünün tüm paydaşları deniz insanlarının yıpranma hakkının geri gelmesinin zorunlu olduğunun altını çizerken kılavuz kaptanların iş güvenliğinin sağlanmasının hayati önem derecesinde gereksinim olduğunu savunuyor. Camiayı üzen son olay Yalova’da meydana gelirken İTÜ Denizcilik Fakültesi 1981 mezunu başarılı ve sevilen bir kılavuz kaptanın hayatını kaybetmesiyle yaşandı. Çiftlikköy gemi demirleme sahasında Alhena adlı gemiye yanaştığı sırada Yalova Pilot 2 isimli botta bulunan kılavuz kaptan Cafer Kıribrahim, dengesini kaybederek denize düştü. Deniz polisinin ilk müdahalesine rağmen Kıribrahim, 112 acil servis ekipleri tarafından kaldırıldığı Yalova Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Kaptan Cafer Kıribrahim’in cenazesi bugün (19 Temmuz) İkindi namazının ardından Karacaahmet Şakirin Camii’nde kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek. Denizcilik camiasını yasa boğan ve soru işaretlerini tekrar gündeme getiren kaybın ardından 3 deneyimli kaptan değerli görüşlerini paylaştı.

CAFER KAPTANIN ARDINDAN… BU ACI KAYIP ARAŞTIRILMALI VE NEDENLERİ BULUNMALI
2.454 views
19 Temmuz 2022 - 12:57

Değerli meslektaşlarım.

Kardeşlerim ve dostlarım.

Kılavuz Kaptan Kardeşim, Yalova Liman Kılavuz Kaptanı Cafer Kıribrahim’in, kılavuz kaptan çarmıhından düşerek ana sebebi ne olursa olsun hayatını kaybetmesi ÇOK, AMA ÇOK ACI. Öncelikle ailesine sabırlar ve camiamız ile denizcilik sektörümüze baş sağlığı dilerim. Kardeşimize Allah Rahmet Eylesin. Mekanı Cennet, Ruhu Şad Olsun.

ZAMANIMIZ İMKANLARI DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE BU TÜR BİR ÖLÜM KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL.

1983’den beri kılavuz kaptanlarımız ve kılavuzluk hizmetlerimiz için yapılmış ve yapılmakta olan çalışmaların hala yeterli düzeye getirilememiş ve İNSAN HAYATINA VE SAĞLIĞINA GEREKEN ÖNEMİN VERİLEMEMİŞ OLMASI ÇOK AMA ÇOK ACI.

Tüm yazılanları dikkatlice okudum.

Katılımcı meslektaşlarıma ve denizcilik sektörümüzün mensuplarına gönderdikleri taziye mesajları için emekli bir kılavuz kaptan olarak çok teşekkür ederim.

Öncelikle meslek grubumuzun STK’sı, Türk kılavuz Kaptanlar Derneği, ülkemiz denizcilik sektörünün çatı kuruluşu, İMEAK DTO, öncelikle Yalova Bölgesinde kılavuzluk hizmeti veren şirket ve tabi ki ülkemizin denizcilik idaresi UAB ve Denizcilik Genel Müdurlüğü’müz ve ülkemizdeki en büyük kılavuzluk teşkilatına sahip olan UAB Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve ülkemiz karasularında hizmet veren tüm kılavuzluk şirketlerinin ve denizcilik sektörümüzün diğer STK temsilcilerinden oluşturulacak bir komisyon marifetiyle bu kazanın incelenmesinin gerekli olduğunu ve inceleme sonrasında oluşturulacak rapor doğrultusunda ülkemiz denizcilik idaresinin gerekli emniyet tedbirleri dizisini alarak ve kurallaştırarak, BİR DAHA BENZER KAZALARIN MEYDANA GELMEMESİ İÇİN GEREKLİ EMNİYET TEDBİRLERİNİN ALINMASINI DİLERİM.

BİR DAHA BENZER KAZALARIN VE HAYAT KAYIPLARININ OLMAMASI DİLEKLERİMLE, MESLEKTAŞLARIMA VE TÜM DENİZCİ MESLEKTASLARIMA SELAMETLER DİLERİM.

Sevgiler.

KAPTAN SAİM OĞUZÜLGEN

 

 

Saim Ağabeyime katılıyorum ve imzamı atıyorum.

Duyduğuma kadarıyla Ankara’daki yetkililer bir arkadaşımızı kaza tahkik konusunda yetkilendirilmiş. Arkadaşımızı tanıyorum ve iyi meslektaşlarımızdır. Ancak, gerekli sonuca gidilmesi hususunda endişeliyim. Bende, 30 sene önce de olsa kılavuzluk eğitimi belgeli, 36 sene gemi kurtarma sektöründe çalışmış bir meslektaş olarak bir çok kazaya şahit oldum.

Aynı zamanda bilirkişi incelemelerde bulundum.

Özetle;

  1. Bu tip kazalarda ivedilik çok önemli. Tazesi tazesine olayın şoku atlatılmadan derhal liman başkanlığı başta olmak üzere ilgililer soruşturma veya incelemelerde bulunmalıdırlar. Aksi halde, deliller yer değiştirir.

  2. Tek taraflı bir kurumun incelemesi o kurumun formatı ile olacak. Dolayısıyla tek ayakla yürüme gibi olacak.

  3. Bakanlık kriminal inceleme yapmasa bile neden ve sonuç odaklı objektif olarak kimsenin etkisi altında kalmadan incelemelerde bulunmalıdır.

  4. Sonuç: bu kayıp sağlık sorunları nedeniyle gerçekleştiyse de bu konu üzerinde de durulmalı

Özetle; bu kaza ilk değildi son olur mu bilmem? Geçmişten geleceğe geniş katılımlı bir katılımcı ile irdelenmesi gerekir.

KAPTAN ÖMER ASMALI

 

Sevgili Saim OĞUZÜLGEN ve Sevgili Ömer ASMALI ağabeylerimin sözlerine ve dikkat çekmek istedikleri hususlara ben de katılıyorum.

Ancak ben bir başka hususu gündeme getirmek istiyorum.

Kamuoyunun bildiği gibi Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği başkanıyken, 2017 Aralık ayında kılavuz kaptan transferi sırasında gemiden inerken gemi ile pilot motoru arasına düşerek feci bir kaza geçirdim. Pilot motoru kaptan ve personelinin tecrübeli ve soğukkanlı olmaları sayesinde kurtulabildim.
Denizcilik ile ilgili ulusal ve uluslararası birçok eğitim ve sertifikalandırma yapılıp, zorunlu kılınmasına rağmen, hiçbir gemi insanının kılavuz kaptanın transferi ile ilgili bırakın eğitilmelerini bu hususta bir çalışmaya dahi rastlamadım. (resmi olarak)

Gemi manevrası bir bütündür. Makine dairesinden start verilip limandan ayrılıp, diğer limana yanaştıktan sonra makinenin durdurulmasına kadar geçen tüm süreç manevradır. Kılavuz kaptan da bu manevraların ilgili ve en önemli bölümlerine inkâr edilemez katkı sağlayan vazgeçilmez bir unsurdur. Ama arpa radardan tutun köprüüstü takım yönetimine kadar personelin eğitim ve sertifikalandırılması zorunlu tutulurken ‘can emniyeti’ söz konusu olan bir manevrada niçin personelin eğitim verilerek sertifika zorunluluğu getirilmesi yada bu yönde çalışma yapılmamış olmasına anlam vermiş değilim.

Biz kılavuz kaptanlar gemiye giderken geminin transfer düzeneğini uluslararası alınan kararlar gereği sağladığı inanç ve güven duygusu ile gideriz. Ama gemi bordasına yanaştığımız, ya da güverteye çıktığımız, ya da köprüüstüne geldiğimizde o kadar olumsuzluklar ile karşılaşırız ki… İşte bu olumsuzluklar şans eseri fark ettiklerimiz ve raporladıklarımızdır. Fark edemediklerimizde ise ya ölürüz ya da ömür boyu sakatlanırız.

Kılavuz kaptan transferi ile ilgili yaşadığımız olumsuzlukların tek nedeni var;

Gemi insanı güverte personeli (gemi kaptanı ve zabitanda dâhil) ve pilot motoru personelinin kılavuz kaptan transferi ile ilgili yeterli bilgi ve tecrübe sahibi olmamaları.

Ağır doğa koşullarını bu olumsuzluklardan muaf tutuyorum.

Bu tür istenmeyen kazaların önüne geçmek için gemi insanı güverte personeli ile pilot motoru personelinin ‘Kılavuz Kaptan Transfer Eğitimi ve Sertifikalandırılması’ teorik ve uygulamalarının STCW kapsamına alınarak zorunlu kılınması gerekmektedir. Bu husus sadece ülkemizi değil tüm diğer ülkeleri de kapsamalı ve İMO tarafından zorunlu kılınmalıdır.

KAPTAN MUHAMMER ARSLANTÜRK

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği 35. Dönem Başkanı

 

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası