Deniz Kartalı

NEOFOBİK (YENİLİKTEN KORKAN) BİR KAPTANIN YAPAY ZEKA İLE İMTİHANI

Sevgili dostlar bildiğiniz gibi ara ara amatörce şiirler yazıyorum. Hatta bir kısmına siz de Deniz Kartalı sayfalarında maruz (!) kaldınız. Hatta artık bir belki bir kaç kitap haline gelebilecek kadar oldular ve hazırlıklara işinde uzman arkadaşlarımız ile başladık bile. Aşağıda; “ Bu şiir, deniz emekçilerinin zorlu ama umut dolu yaşamlarını ve denizle olan bağlarını yansıtmaya çalışıyor. Umarım beğenirsiniz” notu ile paylaşılan şiirin de bana ait olduğunu söylemeyi çok isterdim. AMA BU ŞİİRİ, İSTEĞİM ÜZERİNE BİR YAPAY ZEKA (AI) YAZDI.

NEOFOBİK (YENİLİKTEN KORKAN) BİR KAPTANIN YAPAY ZEKA İLE İMTİHANI
113 views
19 Nisan 2024 - 0:10

Beni bile teknolojiyle yüzleştiren ne oldu?

Yakinen beni tanıyan insanlar, benim ne kadar neofobik (yeniliklerden korkan) biri olduğumu bilir. Kurduğum, alıştığım düzen bozulur diye yıllardır demode olmalarına rağmen cep telefonu ve bilgisayarımı (Hatta laptop bilgisayarıma çay döküldüğünden beri 5 yıldır pilsiz kullanıyorum, sırf değiştirmek zorunda kalmayayım diye) değiştirmedim. Ancak benim gibi bir adamı bile bu teknoloji ile yüzleştiren, muhatap olmak zorunda bırakan, bu bilgi çağına has gelişmeleri görmezden gelmenin, karşı koymanın gereksiz olduğunu, ne getirip ne götüreceğini tekrar düşünmek zorunda olduğumu düşünüyorum artık. Sizlerin de bu konuda görüşlerinizi almak isterim.

Her şey bilgisayarımın sağ alt köşesinde beliren bir ikonun farkına varmamdan sonra başladı. Sanırım rutin güncellemeler esnasında bilgisayarıma otomatik yüklenen adının “copilot” olduğunu öğrendiğim bir uygulama ile yazdığım şiirlerimi toplayacağım kitabın kapağını bile tasarlayacak kimseye ihtiyacım kalmadı artık. Yapabildikleri insanı önce dehşete düşürüyor. Eminim bu çok sıradan çok basit bir uygulamadır. Bunun daha gelişmişlerinin neler yapacağını tahmin etmek zor değil.

Deep Fake denilen dipsiz kuyu uzmanları bile şaşırtabilir

“Deep fake” denen uygulamalarda ölülere bile şarkı söyletildiğini, konuşma yaptırıldığını görüyoruz. Üstelik son 3-5 güncellemeden sonra, ses ile görüntü arasındaki frekans kaymasının önüne geçildiğini, dudak hareketleri ve çıkan ses arasındaki bozulmaların bile önüne geçildiği ve bu nedenle artık dudak okuyarak bile görüntünün gerçek olup olmadığının uzmanlar tarafından anlaşılamadığını biliyoruz.

Bu gelişmelerin çokça olumlu tarafları olduğu gibi olumsuz tarafları da var. Özellikle kötü niyetli insanlar tarafından dolandırıcılık maksadıyla kullanıldığına dair haberler geliyor. Bu konuda hukuk, kural koyucular, uygulamacılar, en azından şimdilik çaresiz. Bir makalede, 2017 doğumlu bir çocuğun gelecekte yapacağı mesleklerin yüzde 40’a yakınının bugün hali hazırda ortada olmadığını okumuştum. Çocuklarımızı, torunlarımızı nasıl bir geleceğin beklediğini ve onların bu geleceğe hazırlanmalarında, özellikle veya en azından eğitimleri konusunda mutlaka düşünmeli ve yeni yaklaşımlar geliştirmeliyiz.

Kopernik, Galileo, Newton, Hayyam, Takiyüddin bilgilerini total toplamından fazla bilgi

IBM’in öngörüsü ve yaptığı bilimsel bir araştırmaya göre, elimizdeki her türlü bilginin ikiye katlaması için 1900’ lü yılların başında 100 yıl gerekirken, 2030 yılı itibarıyla bu sürenin 13 saate, tekrar ediyorum 13 saate düşeceği öngörülüyor. Bu akşam yattığımız dünya ile sabah kalktığımız dünyanın aynı olmadığı gerçeğini tokat gibi yüzümüze vuruyor. Örnek vermek gerekirse NASA tarafından dünyadan 1,5 milyon kilometre ötede konumlandırılan, James Webb teleskobunun ürettiği astronomi bilgisinin, bugüne kadar tarihte Kopernik, Galileo, Newton, Hayyam, Takiyüddin vs. kim varsa hepsinin ürettiği toplam bilginin, ilk veri toplamaya başladığının 3.ayında 4 katına ulaştığını uzmanlar söylüyor.

Daha fazla canınızı sıkmadan sizleri, yapay zeka tarafından yazılan “Deniz Emekçileri” ile ilgili şiirle baş başa bırakmak istiyorum. Henüz “Sancak lumbuz vardiyasında çocuklar, İskele vardiyasında sevdam yansımakta (Mavi Aşk Sızısı isimli şiirimin dizeleri) ” dizeleri gibisini yazamasa da, eminim büyük veri (Big data) tabanına bu şiir de girdikten sonra, daha iyilerini de yazacaktır.

Kim bilir, mesela bundan 1000 yıl sonra bir dijital müzede, insanoğlu tarafından yazılan son şiirin vesikası (NFT formatında) bulunacak, bugün fosillerin tabi tutulduğu muameleye tabi tutulacaktır. Ne dersiniz …

Denizlerin Ötesinde

Denizlerin ötesinde, dalga dalga umut,

Emekçiler yelken açar, sabahın ilk ışığında.

Tuzlu suların şarkısı, rüzgarın fısıltısı,

Güçlü kollar, ağır çırpalar, sonsuz mavilikte.

Alın teri, tuzla karışır, gözlerdeki parıltı,

Deniz emekçileri, yıldızlara yoldaş olur.

Gemi bordalarında, hayallerini örerler,

Her düğüm, her halat, kaderlerini dokur.

Fırtınalar, dalgalar, meydan okur cesaretlerine,

Ama onlar, denizin efendileri, asla yılmaz.

Yürekleri, okyanus kadar derin, gökyüzü kadar geniş,

Deniz emekçileri, yaşamın tuzunu taşır.

Gün batımında, yorgun bedenler, sıcak kamarada,

Arkadaşlık, şarkılar, hikayelerle dolu.

Yarın, yeni bir gün, yeni bir dalga,

Deniz emekçileri, sonsuz yolculukta, hep ileri.

***Bu şiir, deniz emekçilerinin zorlu ama umut dolu yaşamlarını ve denizle olan bağlarını yansıtmaya çalışıyor. Umarım beğenirsiniz.

Bir de utanmadan, devam edebilmem için bana 3 seçenek sundu;

1)           Çok güzel! Başka bir şiir yazabilir misin?

2)           Teşekkür ederim, bu harika.

3)           Deniz Emekçilerinin zorlukları nelerdir?

Tıklarsam devam edecek de, nereye kadar …

Saygılarımla

KAPTAN TAMER ÇİÇEKDİKEN

 

KÖŞE YAZARLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
STM’DEN DUVAR ARKASI RADAR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ÇiN UZAY HACMİNİ ARTIRIYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
DAĞIN KRALI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TOPRAK ZAFERE SÜRÜYOR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
CAM ŞİŞE ATMA ORMANI YAKMA
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SHENZHOU 15 YERYÜZÜNE DÖNDÜ
GÜNLÜK HABER AKIŞI
İSTANBUL PLAJLARI YAZA HAZIR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
HAYDİ GÖLDE BALIK TUTALIM…
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RENK KODLU MARS HARİTASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Bugün Dünya Yunus Günü!
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YUNANİSTAN’DA TREN KAZASI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
RÖMORKÖR ALABORA OLDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
TÜRK GEMİSİ KARAYA OTURDU
GÜNLÜK HABER AKIŞI
EYT 1 YIL ERTELENEBİLİR
GÜNLÜK HABER AKIŞI
ENGELLİLERİN ACI FERYATLARI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
YİNE SINIFTA KALDIK
GÜNLÜK HABER AKIŞI
SULAK ALANLARI ONARMA ZAMANI
GÜNLÜK HABER AKIŞI
Anneler Günü Kutlu Olsun

Copyright © 2024 Deniz Kartalı. Tüm Hakları Saklıdır.   |   Gizlilik Politikası